Новини компаній
17:00, Сьогодні
Документи козацької доби: унікальні видання від РВВ книгарні
Новини компаній
Історія — це не просто минуле, це ключ до розуміння нашого сьогодення і майбутнього. Сьогодні ми маємо унікальну можливість поспілкуватися з людиною, яка оживляє сторінки козацької епохи. Олександр Різніченко, один із упорядників таких фундаментальних видань, як «Присяга Лубенського полку 1718 року», «Переписна книга Сумського полку 1691 року» та «Присяга козацьких полків, що були у поході 1718 року», розповість нам, як відбувається ця дивовижна робота з архівами, які секрети приховують старовинні документи та чому дослідження козацької доби є важливим для сучасної України.
- Які архівні джерела були основою для створення ваших книг, і як ви оцінюєте їхню збереженість?
Все залежить від території і досліджуваного періоду. У випадку “Переписної книги Сумського полку 1691 року”, після публікації даної справи маємо змогу поєднати (за наявності) родини, які записані в реєстрах 1660-х років та перепису 1732 року. Проте в даному випадку потрібно зазначити, обмеженість лише козацьким станом, для дослідження сімей духівництва та підданих черкас потрібно розглядати інші документи, але в той же час деяка частина козацтва внаслідок зубожіння переходила в подальшому, зокрема в XVIII ст. до підданих черкас. Дана переписна книга відрізняється можливість дослідити склад родин, на відміну від присяг або списків команд, відправлених у походи, а також, у випадку Сумського полку, кількість аркушів в справі значно перевищує аналогічну, об’єднану справу по Охтирському та Харківському полку 1691 року, яка має часткову збереженість.
Щодо присяг 1718 року, то вони складають окремий архівний фонд, і нажаль, у випадку Лубенського полку ми маємо лише частину сотень, проте навіть наявна частина, за кількістю осіб, які склали присягу перевищує кількість інших полків, по яким вона збереглася повністю.В обох випадках опублікування матеріалів, які важкодоступні для звичайного дослідника, є важливою подією.
Фрагмент Переписна книга Сумського полку 1691 року (Алфьоров, Різніченко)
- Чи виникають складнощі з доступом до історичних документів в українських архівах, і як їх можна вирішити?
На даний час практично в усіх українських архівах відбувається оцифрування фондів, і їхня доступність онлайн, наприклад, через співпрацю з Familysearch або іншими організаціями, кожен відвідувач може самостійно, власним телефоном, фотоапаратом або сканером виготовити копії необхідної справи або окремих аркушів справи. Це значно відрізняється від того, що було в архівах буквально десять років тому. Проте зрозуміло, що першочерговість фондів відібраних для оцифрування може не співпадати з тим, що очікує окремий дослідник.
- Як ви працюєте з мовними особливостями документів, написаних староукраїнською або іншими мовами?
В більшості випадків відбувається публікація документів, наближена до оригіналів, та у відповідності до діючих нормативних документів щодо правил видання документів та передачі тексту, якщо це не обумовлено окремими вимогами серії або видавництва. Наближеність передачі особливо важлива для мовознавців, які досліджують розвиток мови відповідного періоду, вживання тих чи інших символів, знаків для передачі звуків, особливості писарів.
- Яке значення, на вашу думку, мають присяги для розуміння соціального устрою тогочасного суспільства?
У випадку присяг, зустрічаємо вживання термінології товариства, у випадку козаків та поспольства, відповідно для посполитих. В окремих випадках можна зустріти власні курені сотників або старшини.
- Чи є виявлені вами документи, які суттєво змінюють наші уявлення про історію козацьких полків?
Кардинально навряд чи, це трохи інший тип документів. Проте на рівні окремого села можна дослідити, чи було це село виключно козацьким, селянським або змішаним, до якої сотні відносилось саме в 1718 році, оскільки межі полків, сотень не були сталими протягом всього періоду існування козацької держави.
Дослідження історичних документів — це не лише відродження минулого, а й важливий крок до збереження національної пам’яті. Якщо вас зацікавила ця тема, завітайте до РВВ книгарні, де зібрані фундаментальні видання про історію козацької епохи. Саме тут ви знайдете книжки, які відкриють новий погляд на минуле і допоможуть глибше зрозуміти витоки сучасної України. Замовляйте унікальні видання на сайті rvv-kniga.com та долучайтеся до пізнання нашої багатої історії!
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Документи козацької доби: унікальні видання від РВВ книгарні
Новини компаній
17:00
Оголошення
10:31, 10 січня
10:31, 10 січня
10:31, 10 січня
10:31, 10 січня
10:31, 10 січня
live comments feed...