• Головна
  • Як отримати статус внутрішньо переміщеної особи, державну допомогу та житло – Людмила Мусіяка
09:15, 6 червня 2022 р.

Як отримати статус внутрішньо переміщеної особи, державну допомогу та житло – Людмила Мусіяка

Як отримати статус внутрішньо переміщеної особи, державну допомогу та житло – Людмила Мусіяка, фото-1

У Мінреінтеграції затвердили оновлений перелік територій України, де тривають бойові дії, або які перебувають в окупації російських військ. До переліку внесли 13 громад Сумської області. Як отримати статус ВПО на Сумщині та на яку допомогу можна розраховувати – про це Суспільне поговорило з тимчасово виконуючою обов’язки директора Департаменту соціального захисту населення Сумської ОВА Людмилою Мусіякою.

Статус ВПО для жителів Сумщини та інших областей

- Чи можуть мешканці наших громад, які потрапили до переліку Мінреінтеграції, переміститися на більш безпечні території Сумщини та отримати статус ВПО?

- Люди, які переміщаються у межах області, або навіть у межах територіальної громади з однієї адміністративно-територіальної одиниці до іншої, мають право отримати довідку внутрішньо переміщеної особи і як наслідок – відповідні кошти. Єдине, якщо населені пункти знаходяться у межах однієї тергромади, то у додатку "Дія" отримати статус ВПО не вийде, бо немає такої функції. Але, якщо між територіальними громадами, то тоді можна оформити і в "Дії". А процедура оформлення статусу ВПО є такою: потрібно звернутися до органів соціального захисту населення в громаді, до уповноважених працівників. Спеціалістам територіальних громад надано доступ (ця опція з’явилася з початку воєнної агресії, оскільки наплив звернень великий) до програмного забезпечення для того, щоб вносити дані цих людей і потім видавати довідки ВПО.

- Скільки на Сумщині людей з інших областей, які мають статус ВПО?

- Десь близько 9 тисяч. Це не так багато. Ми – та область, що перебувала і в окупації, і на території якої ведуться бойові дії, тож до нас не так активно переселяються з інших областей. 6 тисяч людей отримали у травні кошти від держави, як ВПО. Інші перемістилися з тих тергромад, які не внесені до переліку КМУ.

Найбільше внутрішньо переміщених осіб з Луганська, Донецька, Чернігівської, Запорізької та Харківської областей.

- Скільки ВПО може вмістити Сумщина?

- Скільки може, ми не знаємо. Зараз у нас зареєстровані 48 тисяч 185 осіб. До 24 лютого було 11 тисяч. За три місяці додалося майже 37 тисяч осіб.

Матеріальна і гуманітарна допомоги, житло для ВПО та підтримка від ООН

- Які виплати для ВПО передбачені?

- Щомісячна державна виплата передбачена з 24 лютого: дітям чи особам з інвалідністю – 3 тисячі гривень, а всім іншим особам – 2 тисячі гривень. В березні та квітні виплачували абсолютно всім внутрішньо переміщеним особам, в тому числі тим, хто переміщався у межах області. В травні визначено, що виплата здійснюється тільки особам, які перемістилися з населених пунктів чи територіальних громад, зазначених у відповідному розпорядженні Кабміну. За травень громадяни Сумщини не отримували нічого, оскільки Сумська область не була внесена до такого розпорядження. Тепер мешканці громад (з переліку територій, де тривають бойові дії, – ред.), які перемістилися в інші населені пункти, матимуть право на виплату. Ці виплати здійснюються безпосередньо Міністерством соціальної політики напряму громадянам, не залучаючи структурні підрозділи соціального захисту.

Ще один нюанс: люди, які не переміщаються з адміністративно-територіальної одиниці, але їхнє житло зруйноване, також мають право зареєструватися в "Дії" як ВПО і також отримувати кошти. В травні тільки ці люди з Сумщини мали право на отримання державних виплат.

- Яка гуманітарна допомога передбачена для жителів Сумщини та ВПО?

- Внутрішньопереміщені особи можуть отримувати гуманітарну допомогу. Держава надає продуктові набори, відповідно до 328-ї постанови. Сумській області буде надано десь півмільйона таких продуктових наборів. Наразі отримано ще не всі набори. Процес отримання і видачі триває.

Як отримати статус внутрішньо переміщеної особи, державну допомогу та житло – Людмила Мусіяка, фото-2

 Суспільне Суми

Людина, яка потребує допомоги, повинна звернутися до органів соціального захисту населення. Її, якщо вона не перебуває в тій категорії осіб, які мають право на першочергове отримання гуманітарної допомоги за 328-ю постановою, вносять до певного списку і вже з тих наявних фондів, формують продуктові набори – це додатково до державних, це жодним чином не унеможливлює отримання надалі державної допомоги.

Наразі є проблема з отриманням підгузок для дорослих. І дитячі мають попит.

- Люди почали отримувати допомогу від ООН. Хто її може отримати і як оформити?

- Ця допомога не йде через органи соцзахисту, у нас не беруть ніякої інформації міжнародні організації стосовно ВПО. Оскільки міністерство соціальної політики виплачує допомогу напряму, то відповідно, воно й співпрацює з міжнародними організаціями. Укладено меморандум із Товариством Червоного Хреста, ЮНІСЕФ Спільно з Агентством ООН у справах біженців, Всесвітньою продовольчою програмою ООН, Міжнародною організацією з міграції та Норвезькою радою у справах біженців. Пріоритет надається багатодітним родинам, сім’ям, де є діти з інвалідністю, троє і більше дітей до 18 років, у яких одна дитина, як мінімум, не досягла двох років, сім’ям які мають троє дітей, одна з яких має інвалідність і людям з низькими доходами. Допомога від 2200 до 2500 гривень на особу, залежно від того, яка організація, яка категорія родини, але отримати можна допомогу тільки від однієї з організацій.

- Чи є на Сумщині житло для внутрішньо переміщених осіб?

Як отримати статус внутрішньо переміщеної особи, державну допомогу та житло – Людмила Мусіяка, фото-3

Тростянець, Сумська область, 22 квітня 2022 року. Фото: Суспільне Суми

- До початку військових дій була програма через Міністерство реінтеграції. Наші дві громади були залучені до програми. Це ще 2019-2021 роки. Було придбано 9 квартир, де зараз проживають 9 сімей на умовах оренди житла. Це Конотоп і Шостка. Зараз, оскільки область неспокійна, таких масових поселень ВПО немає. Всі люди, які переміщаються до нас або до родичів, або винаймають житло, або мають власне житло, придбане раніше. Якщо людина зовсім не має житла, то кожна громада тимчасово – місяць, два, три – надає житлове приміщення. В Сумах організовано гуртожиток навчального закладу, є заклади, які працюють з сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах. Тобто, на короткий термін людину можна прихистити.

Як отримати статус внутрішньо переміщеної особи, державну допомогу та житло – Людмила Мусіяка, фото-4

Запропонований для безкоштовного проживання будинок у с.Над'ярне, Сумська область, 18 квітня 2022 рік/ Фото: Суспільне Суми

Але наразі Сумщина – одна з чотирьох областей, що зайшли у пілотний проєкт від Мінмолодьжитла. На область виділили 20 мільйонів гривень для придбання тимчасового житла для ВПО. 12 квартир буде придбано у Сумах та Ромнах. Пріоритет надаватиметься багатодітним родинам, сім’ям з дітьми. З ними укладуть договір оренди на це житло на 12 місяців. Сума оренди – одна гривня. Але комунальні послуги потрібно буде оплачувати. Ці люди матимуть право на пільги і субсидії без додаткових умов. Наразі триває робота з обласним представництвом Мінмолодьжитла, яке вже відібрало квартири для придбання, а органи соцзахисту відберуть претендентів, які стануть орендарями житла.

Авторка Валентина Москвіна

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...