12:12, 13 жовтня 2021 р.
Максим Поляков — українець, що здатен створити конкуренцію Ілону Маску
Бізнесмен Макс Поляков, біографія якого починалася з перепродажу медичного обладнання та IT-аутсорсингу, є сьогодні найбільш відомим українцем на міжнародному ринку приватних космічних перевезень. Очолювана ним компанія Firefly Aerospace вже запустила свою першу ракету, готується до другого запуску та сподівається найближчим часом створити серйозну конкуренцію визнаним лідерам галузі.
Перший політ ракети-носія Alpha
Історична для Макса Полякова та Firefly подія відбулася рано вранці 3 вересня о 4:49 за київським часом. Легка ракета Firefly Aerospace Alpha стартувала з космодрому бази воєнно-морських сил США Ванденберг, що розташована в Каліфорнії. Апарат успішно відірвався від поверхні Землі та набрав надзвукову швидкість, проте вже через 2,5 хвилини польоту його було ліквідовано центром управління із міркувань безпеки. Причина — ракета почала відхилятися від заданої траєкторії.
Як заявив власник Firefly Aerospace Максим Поляков, дострокове завершення польоту ні в якому разі не можна сприймати як невдачу. Основних цілей було досягнуто: Альфа стартувала та зуміла витримати максимальний тиск при надзвуковій швидкості. Команда отримала необхідні дані для подальшого вдосконалення апарата. Успішно запустити ракету-носія з першого разу ще не вдалося жодній приватній компанії.
Максим Поляков: космос — мрія дитинства
Американські військові на космодромі Ванденберг дещо здивовано спостерігали за тим, як 12 квітня 2021 року представники FA встановлювали ракету Alpha у стартову позицію. До запланованого запуску лишалося не менше декількох тижнів, адже у компанії ще навіть не було на нього дозволу. Але ніхто не збирався порушувати правила. Завчасне підняття Альфи виявилося символічним жестом, яким Максим Поляков і Firefly Aerospace відзначили 60-річчя зі дня першого польоту людини в космос. Їм самим дебютного старту довелося чекати ще майже 5 місяців.
Поляков Максим Валерійович народився 1977 року у Запоріжжі. Його батьки працювали в радянській ракетобудівній галузі, тому не дивно, що юнак змалечку мріяв про космічні польоти. Честолюбні плани скорегував розпад СРСР. У дев'яності професія інженера різко знецінилася й мова йшла скоріше про виживання, ніж про якісь наукові досягнення, тому майбутній власник FA вирішив спробувати себе у бізнесі.
До переїзду у США та початку ери Firefly Максим Поляков створив чимало цікавих проєктів. Деякі з них і досі продовжують приносити дохід новим власникам. Але по-справжньому космічна історія запорізького підприємця почалася у 2017 році, з моменту придбання збанкрутілої фірми Firefly Space Systems. За активи, ліцензії та патенти стартапу, заснованого у 2014 році, бізнесмен віддав близько $75 млн. За наступні 3–4 роки сума витрат збільшилася мінімум вдвічі.
Максим Поляков: Firefly в Україні
Не секрет, що українська космічна галузь знаходиться в поганому стані. Команда президента Зеленського декларує наміри змінити ситуацію на краще, але поки що серйозного прогресу не видно. Максим Валерійович Поляков — людина, дії якої дійсно сприяють поверненню України до клубу космічних держав. До речі, він був одним з лобістів закону про приватний космос, ухваленого у 2019 році.
В травні 2018-го FA відкрила власний філіал у Дніпрі. В місті, де навчався Максим Поляков, Firefly Aerospace організувала науково-виробничий центр з потужною матеріально-технічною та кадровою базою. До співпраці активно залучають й легендарний завод «Південмаш». Підприємство уже отримало та виконало перший контракт на $15 млн. Крім бізнесу, фонд Полякова Noosphere фінансує навчальні центри для молоді у Києві та Дніпрі, а також регулярний конкурс інженерних стартапів.
Макс Поляков: Firefly коштує більше ніж 1 млрд доларів
До запуску ракети компанія Firefly Aerospace не отримувала ніяких прибутків, крім інвестицій. Перший старт змусить зачекати ще деякий час. Припустимо, що наступний політ пройде успішно та команда проєкту вийде на заплановані 5–10 місій за рік. Навіть при таких оптимістичних розкладах знадобиться мінімум 3–4 роки, щоб почати отримувати дохід, але це не так важливо.
Завдяки інвесторам, яких знайшов Максим Поляков, Firefly на початку травня отримав $75 млн. Реальний ринковий інтерес набагато вищий. Фонд Noosphere Ventures, що є головним власником FA, у цьому році продав частину своїх акцій за $100 млн. До кінця 2021-го компанія планує отримати ще втричі більше. Виконавчий директор FA Том Марк'юзік вважає, що нинішня вартість проєкту значно перевищує $1 млрд та продовжує зростати.
Звідкіля беруться гроші для космосу
Мета, яку декларує Максим Поляков: космос доступний для всіх. Цю ідею палко підтримують багато бізнесменів, що підтверджується стрімким зростанням інвестицій у приватну космічну галузь. За прогнозами агентства Morgan Stanley, до 2040 року річний обсяг світового ринку перевищить трильйон доларів. Успіхи Firefly Alpha та інших подібних стартапів цьому тільки сприятимуть.
Поляков Максим Валерійович та його команда вміють працювати з серйозними замовниками, свідоцтвом чого є контракти, підписані за останні декілька років:
Участь у програмі ВПС США OSP-4. Регулярні замовлення на транспортування вантажів до 180 кг на орбіту.
Договори з NASA на $9,8 млн та $93,3 млн. Виведення малих супутників на сонячно-синхронну орбіту та доставка обладнання на Місяць у межах проєкту Artemis.
Контракт зі SpaceX. FA розробляє власний модуль Blue Ghost для приземлення на поверхню Місяця. На перших порах його доставлятиме на орбіту Falcon 9.
Договір з General Atomics. Виведення експериментального орбітального супутника з реєстратором забруднених частинок.
У квітні цього року Максим Валерійович Поляков повідомив, що в найближчі кілька років участь у запуску потрібно буде оформлювати через сервіс Spaceflight.
Космічний портфель Максима Полякова — EOS, Dragonfly Aerospace, Noosphere Ventures та інші
Макс Поляков, біографія якого нараховує десятки компаній, не звик обмежувати свій підприємницький потенціал одним проєктом. На сьогодні він є акціонером відразу 9 космічних фірм, без урахування Firefly Aerospace:
EOS Data Analytics. Для Максима Полякова EOS DA є одним з найважливіших проєктів. Компанія пропонує системи аналізу геопросторових даних, отриманих з супутників. На дочірніх підприємствах SAT та SAR створюють оптичні супутники та моделі з інтерферометричним радаром для використання у сузір'ях мікросупутників.
SETS. Розробка та виробництво електричних двигунів для ракет, а також інших компонентів, що використовуються в космічних літальних апаратах.
Dragonfly Aerospace. Відомий розробник компактних оптичних камер для супутників для відстежування поверхні Землі у максимально широкому спектральному діапазоні. Придбаний FA навесні цього року.
D-Orbit. Логістична компанія, що розробляє маршрути для доставки вантажів на орбіту.
Flight Control. Підприємство, де виробляють та випробовують рідинні ракетні двигуни, а також усі їх компоненти та блоки.
Noosphere Ventures Partners. Інвестиційний фонд, що підтримує вказані в списку проєкти. «Асоціація «Ноосфера»» — громадська неприбуткова організація, співробітники якої займаються популяризацією науки.
Найбільш цінні активи для Макса Полякова — EOS, Dragonfly Aerospace та D-Orbit. Вони приносять прибуток вже зараз. Але головним проєктом українського бізнесмена, безумовно, залишається Firefly Aerospace. Перший крок у справі підкорення космосу вже зроблено, але ще потрібно підкріпити його майбутніми результатами.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
16:43
Вчора
15:38
Вчора
14:49
Вчора
13:06
Вчора
11:57
Вчора
09:52
Вчора
ТОП новини
Оголошення
17:50, 26 грудня 2024 р.
17:50, 26 грудня 2024 р.
17:50, 26 грудня 2024 р.
09:54, 31 грудня 2024 р.
17:50, 26 грудня 2024 р.
live comments feed...