Коли ви купуєте в магазині продукти, чи часто ви дивитеся на етикетки? Як правило, у більшості з нас немає часу читати інформацію про хімічний склад продуктів, надрукований дрібним шрифтом, і ми обираємо продукти відомих торгових марок, які бачили в рекламі або про яких чули від знайомих.
Виробники користуються нашою нестачею часу і неуважністю. Склад пишуть нечитаним шрифтом, «забувають» повідомити про консерванти, барвники і інші харчові добавки, розміщують на етикетці красиві рекламні картинки, які до продукту не мають ніякого відношення. І ми у результаті купуємо «полуничний йогурт» без полуниці, «фруктові мюслі» без фруктів і «яловичі сосиски» без яловичини. Щоб захистити споживачів, були розроблені вимоги до маркіровки усіх продуктів. Отже, обов'язкові вимоги до маркіровки, яких усі виробники повинні дотримуватися, а усі споживачі - знати
У маркіровці будь-якого продукту повинно бути вказано: найменування, склад, кількість (маса, об'єм), дата виготовлення, термін придатності, умови зберігання, найменування і місце знаходження виробника (і фасує - за наявності), рекомендації і (чи) обмеження по використанню, у тому числі, по приготуванню, показники харчової цінності.
На упаковці будь-якого харчового продукту обов'язково має бути знак, що означає, що матеріал, з якого вона виготовлена, підходить для харчової продукції.
Також має бути інформація, з якого саме матеріалу зроблена упаковка, зазвичай вона теж наводиться у вигляді піктограми. Додатково (але не обов'язково) можуть бути вказані відомості про документ, відповідно до якого зроблена продукція (ДСТУ, ТУ), придумана назва, товарний знак, відомості про правовласника товарного знаку, місце походження продукції, найменування і місце знаходження ліцензіара, знаки систем добровільної сертифікації. Придумана назва може бути будь-яким: «котлети по-домашньому», наприклад. Найменування має бути чітким: «напівфабрикати рублені, що формуються, паніровані з м'яса курчат-бройлерів».
У найменуванні не можна вказувати компоненти, які не входять до складу продукту. Наприклад, якщо в йогурті замість полуниці ароматизатор, не можна називати продукт «йогурт з полуницею». Тільки «йогурт із смаком полуниці» або «йогурт з ароматом полуниці».
На етикетці м'ясних продуктів обов'язково писати, охолоджений продукт або заморожений, а якщо він зроблений з м'яса, яке колись було заморожено, обов'язковий напис «виготовлено із замороженої сировини».