Стадія вивчення товару і ринку (в тому числі знайомство з професійною середовищем) — найбільш відповідний час для того, щоб збагатити свою скарбничку знань відомостями про організації процесу закупівель. У цьому можуть допомогти: досвід попередників, поради та рекомендації колег, читання літератури, участь у професійних тренінгах і семінарах, додаткова інформація на сайті https://tender.uub.com.ua/, ну і, звичайно, спеціалізовані книги. Найефективніший і швидкий спосіб навчання на професійному жаргоні закупівельників називається «вагончиком». Що це означає? Це означає, що треба знайти серед своїх колег фахівця із закупівель, до якого можна «причепитися», як вагон до паровоза. Подивитися, як він працює, послухати, як він спілкується з постачальниками, почитати листи, які він пише, поставити йому всі питання, що цікавлять вас, дізнатися його думку з хвилюючим вас темам і т. д. і т. п. При цьому найголовніше — пам'ятати, що просте копіювання дій і методів не приведе до успіху. Будь-які спостереження треба осмислювати і створювати свою особисту систему організації закупівель. На жаль, можливість побути «вагончиком» є далеко не
завжди і не всім. Більшість відомих мені менеджерів і директорів по закупівлях відразу ставали «паровозиками». Тому я б
порадила початківцям сподіватися тільки на себе, на своє терпіння та бажання досягти успіху у що б то не стало.
Звичайно, важко лізти у воду, не знаючи броду. А іноді навіть і небезпечно. Тому, перш ніж з головою кидатися в безодню закупівель, треба отримати хоча б елементарний мінімум знань про цю сферу діяльності. І якщо поруч немає досвідченого порадника, розумних книжок і колись відвідувати навчальні тренінги, то залишається тільки одне: метод глибокого занурення. Насправді це зовсім не так страшно, головне — зрозуміти для себе, що основне в закупівлях і як найбільш оптимально організувати сам процес.
До речі, один з ефективних способів самонавчання, який можна віднести до методів занурення, — це імітація переговорів. Зазвичай таким прийомом користуються досвідчені закупівельники з метою змусити постачальника видати всю наявну у нього інформацію про своїх і чужих товарів.
З боку імітація переговорів виглядає як звичайні переговори, все дуже серйозно і по-справжньому. Звичайно, якщо не знати справжніх цілей закупника.