В Україні останнім часом спостерігається невтішна тенденція – ціни на продукти та алкоголь зростають, а разом із цим на ринку стрімко поширюється проблема підробленого алкоголю.
Найстрашнішою складовою підробленого алкоголю є метанол (метиловий спирт) – речовина, яка може призвести до тяжких отруєнь, незворотних проблем зі здоров’ям і навіть смерті. У цій статті ми розповімо, чим небезпечний метиловий спирт, як відрізнити його від безпечного етилового спирту та як убезпечити себе від ризиків вживання підробленого алкоголю.
Чим небезпечний метиловий спирт?
Метанол – це технічний спирт, який зовні та за смаком дуже схожий на етиловий спирт (етанол) – основу більшості алкогольних напоїв. Але схожість закінчується на рівні смаку та запаху, адже метанол – це сильна отрута, яка в організмі перетворюється на формальдегід і мурашину кислоту. Ці речовини викликають серйозні пошкодження тканин та органів.
Основні наслідки отруєння метанолом:
- порушення зору, аж до повної сліпоти;
- пошкодження печінки та нирок;
- ураження нервової системи;
- судоми, втрата свідомості;
- у важких випадках – летальний результат.
Небезпека полягає в тому, що токсична доза метанолу для людини становить лише 10–15 мл у чистому вигляді. Тобто навіть невелика кількість підробленого алкоголю з вмістом метанолу може спричинити серйозне отруєння або смерть.
Чому метанол потрапляє в алкоголь?
На офіційних виробництвах перед розливом напоїв у пляшки метиловий спирт ретельно фільтрують і видаляють, оскільки його вміст у готовому продукті повинен бути мінімальним. Бо навіть в концентраціях далеких від летальних метанол може викликати алкогольні отруєння та тяжкий стан похмілля.
Проте кустарні та нелегальні виробники не мають належного обладнання та технологій для очищення спирту від метанолу. А, деякі навіть навмисно додають технічний спирт з великим вмістом домішок метанолу у алкоголь як дешевший замінник харчового етилового спирту, щоб знизити собівартість продукції.
Як визначити наявність метанолу в алкоголі
Існує кілька простих способів, які допоможуть визначити, чи містить алкоголь метиловий спирт. Хоча ці методи не є науково точними, у домашніх умовах вони можуть врятувати життя.
У лабораторних умовах метиловий спирт визначають за допомогою складного обладнання. Але є кілька способів перевірити якість алкоголю вдома:
- Перевірка полум'ям
Підпаліть трохи напою – етиловий спирт горить рівним синім полум’ям. Якщо полум’я має жовтий або оранжевий відтінок – це може свідчити про наявність метанолу.
- Тест із картоплею
Опустіть шматочок очищеної картоплі в алкоголь. Якщо в складі є метанол, картопля набуде рожевого відтінку. В етиловому спирті колір залишиться незмінним.
- Запах
Метанол має різкий хімічний запах, схожий на ацетон або розчинник. Якщо напій пахне незвично або різко – краще не ризикувати.
- Перевірка міддю
Нагрійте мідний дріт і занурте в напій. Якщо з’явиться їдкий запах (нагадує запах формальдегіду) – у складі може бути метанол.
Виготовлення алкоголю самостійно – безпечний та вигідний варіант
Один із способів убезпечити себе від підробленого алкоголю – виготовляти напої самостійно. Це не панацея та не єдиний варіант, але, все ж, цілком можливий та працюючий спосіб. І головне, це не так складно, як здається.
Для виготовлення домашньої горілки можна використовувати харчовий етиловий спирт високої якості. В Україні одним із найбільших виробників спирту є державний концерн «Укрспирт», який виготовляє продукцію відповідно до всіх державних стандартів якості. Одним із найкращих видів спирту є «Пшенична сльоза» – продукт преміум-класу, який виготовляється з високоякісного зерна за допомогою спеціальних штамів дріжджів на сучасному обладнанні. Завдяки цьому спирт має м’який смак і високу чистоту.
Виготовлення горілки вдома дозволить вам отримати якісний напій без ризику отруєння та значно заощадити на покупці алкоголю в магазині. Ви точно знатимете, що у вашій горілці немає небезпечних домішок, і зможете контролювати її міцність та смакові властивості.
Метанол – це реальна загроза для життя. Будьте обережні, перевіряйте алкоголь перед вживанням. У ситуації з метиловим спиртом краще зайвий раз перестрахуватися, ніж ризикувати здоров’ям чи життям.
Джерело — https://10-litrov.bar