Платні дороги – досить поширена послуга в Європі. Для одних ця тема звична, для інших – дивна та складна. Особливість платних доріг полягає в тому, що за проїзд транспортним засобом необхідно сплатити податок, що йде на будівництво та ремонт автотраси. Варто зазначити, що платним може бути не лише дорога, а й міст чи тунель. Плата за проїзд дорогою вперше з'явилася в далекому XV столітті, де при в'їзді на ділянку був розташований дерев'яний шлагбаум і люди, які відповідають за збирання грошей. Пізніше в Англії таку плату стягували з мандрівників та торговців. Отримані кошти витрачаються на будівництво нових доріг, кількість яких зростає з кожним роком.
У чому відмінність платних від безкоштовних доріг?
- Бездоганна якість покриття.
- Висока вантажопідйомність.
- Відсутність поворотів.
- Якісне освітлення.
Згідно з правилами, платна дорога не може бути єдиним способом потрапити до необхідного місця. Обов'язково має бути альтернатива - безкоштовний маршрут.
Сьогодні перед в'їздом на платну дорогу водій ТЗ має зупинитися та внести оплату. Для автоматизації процесу, потрібна реєстрація в e-Toll або GPS моніторинг.
За умови встановлення GPS трекера, система моніторингу ретранслюватиме дані про пересування транспорту платними дорогами. В даному випадку оплата за проїзд буде стягуватися автоматично.
Варто зазначити, що автомобільний трекер бездоганний не тільки в сервісі платних доріг, але й має низку додаткових можливостей: визначає місцезнаходження ТЗ, швидкість пересування, реальний пробіг, місце та тривалість зупинок, рівень та витрата палива, а також кількість заправленого та злитого палива, стиль водіння, технічний стан авто. До ще однієї вагомої перевагою GPS моніторингу вантажного транспорту можна віднести віддалене блокування двигуна, яке актуальне у разі несанкціонованого доступу або викрадення автомобіля.
У зв'язку з військовою ситуацією в Україні, Польща скасувала з 22 лютого 2022 року оплату за проїзд платними дорогами для українців. Проте, з 1 червня 2024 року ці нововведення було скасовано, виняток мав транспорт із гуманітарним вантажем.
Тепер власники автомобілів з українською реєстрацією зобов'язані сплачувати за проїзд, як і інші учасники руху, у спеціальних пунктах на автомагістралі, на сайті оператора або за допомогою GPS моніторингу.