Асоціація GSM являє собою велике обʼєднання мобільних операторів з усього світу та регулярно вивчає поточне положення та обсяги абонентських баз. Головною метою їх нещодавнього дослідження стали проблеми доступу до мобільного інтернету в усьому світі. Результати роботи показали, що доступ до нього мають лише 57% абонентів.
Проблемні регіони
Поширення мобільного інтернету стрімко зросло за останні роки, завдяки активному розвитку 4G і початку розгортання 5G-мереж у багатьох країнах. Така тенденція поступово спричинила трансформацію багатьох бізнесів, а також індустрії розваг. Наприклад, саме поширення смартфонів стало ключовим для подальшого розвитку азартних ігор, а онлайн казино охоче пропонують гравцям ігрові автомати без реєстрації та інші розваги саме на мобільних пристроях. За даними звіту GSMA, близько 4,6 млрд населення мають доступ до мобільного інтернету.
Попри цей показник нерівномірність доступу до мобільного інтернету залишається суттєвою проблемою у світі - без мобільного інтернету досі залишається 3,4 млрд потенційних користувачів, що складає 43% від загальної кількості населення.
Найбільш актуальною проблемою це залишається здебільшого для сільських жителів, бідних або малоосвіченої категорії населення. Що стосується безпосередньо регіонів, то досі найнижчий рівень покриття фіксується у країнах Африки, Південної Азії та Латинської Америки.
Перспективи розвитку
Згідно зі статистикою, яку наводить Асоціація GSM, темпи розповсюдження мобільного інтернету у світі дещо уповільнилися. Наприклад, якщо протягом 2016-2021 років приріст користувачів складав близько 200 млн на рік, то за підсумками 2023 року він склав лише 160 млн.
Серед основних перешкод швидкого розповсюдження мобільних мереж спеціалісти називаються наступні:
- Відсутність необхідної інфраструктури;
- Економічні барʼєри;
- Проблеми з енергопостачанням.
У той самий час приріст фіксується саме у регіонах з низьким або середнім рівнем доходу, що цілком логічно, адже в інших країнах ситуація з мобільними мережами та інтернетом є стабільною.
Фахівці прогнозують, що загальну ситуацію суттєво поліпшить поступовий перехід на стандарт 5G вже до 2030 року, проте це вимагатиме великих інвестицій. Для покриття 5G потрібні нові базові станції, оскільки частоти 5G мають обмежений радіус дії. Це робить розгортання мережі дорогим, особливо в регіонах з низькою щільністю населення, і хоча 5G стає стандартом у великих містах розвинених країн, віддалені та сільські райони можуть залишатися на 4G або навіть 3G через економічну нерентабельність.