Криси — це доволі милі та вельми активні домашні улюбленці. Найчастіше вони зовсім не створюють проблем для власників. Однак і у цих тварин є слабке місце, якому варто приділити підвищену увагу. Це — зуби та ротова порожнина. Дентальная корекція – той аспект здоров’я гризунів, на якому зосереджують увагу фахівці з ветеринарного центру Терра Вет.
Розглянемо детальніше проблеми з зубами у крис та симптоми, що сигналізують про потребу терміново звернутися до ветеринарної клініки.
Стоматологічні проблеми у гризунів
Зуби гризунів, зокрема пацюків, суттєво відрізняються від інших ссавців. Вони є відкрито корінними та безперервно ростуть протягом усього життя. Це дозволяє тваринам вчасно змінювати ту частину, що стирається під час жування.
Проте ідеальним цей процес є лише в умовах дикої природи, де панують первинні закони. Одомашнення гризунів призвело до деяких змін в життєдіяльності тварин, а особливо — в раціоні їхнього харчування. Тож іноді природний процес сточування дає збої, зуби починають рости занадто швидко або неправильно стираються, з утворенням гострих точок емалі, так званих “гачків”.
Насправді гризуни можуть страждати від широкого спектра стоматологічних проблем, серед них:
- переломи зубів у гризунів;
- карієс;
- пародонтит.
Проте переважна більшість випадків звернення до ветеринарів пов’язана з неправильним стиранням та подовженням зубів. Тож завдання дентальної корекції найчастіше полягає в сточуванні зубів до потрібної довжини, аби уберегти тварину від травм та наслідків, а також запобігти більш серйозним проблемам зі здоров’ям.
Симптоматика проблем із зубами
Найчастіше візуально помітити негаразди з зубами у крис можна лише на пізній стадії, коли проблема досягає апогею. Розпізнати проблеми раніше для того, щоб вчасно звернутися до ветеринара можна по неспецифічним ознакам. Серед них:
- Втрата апетиту або складнощі з їжею. Криса починає їсти менше або відмовлятися від їжі, особливо твердої. Це свідчить про больові відчуття під час жування.
- Підвищена слинотеча через подразнення слизової оболонки. Постійно мокра мордочка або шерсть навколо рота є ознакою проблем із зубами.
- Пухлини чи набряки навколо рота, чи щелепи.
- Зміна поведінки та зменшення активності через больові відчуття та нестачу поживних речовин.
- Втрата ваги. Якщо відстежити особливості харчування тварини не вдається, явним сигналом стане зменшення ваги улюбленця. Тож варто регулярно зважувати крису аби не пропустити симптом хвороби.
- Відсутність випорожнень або нерегулярний стул, що свідчить про недоїдання.
У разі виявлення будь-якого з цих симптомів варто невідкладно звернутися по допомогу до фахівця клініки Терра Вет. Варто пам’ятати, що через анатомічні особливості гризунам не можна довго залишатися без їжі, адже в їхньому організмі можуть відбутися незворотні процес з наслідками для шлунково-кишківникового тракту та печінки.
Особливості процедури дентальної корекції
Вирішення проблем з зубами у крис пропонують різні ветеринарні клініки Харкова. Це стандартна операція, що виконується ветеринарами Терра Вет відповідно до встановленого протоколу. Зокрема, фахівці центру:
- ретельно оглядають ротову порожнину тварини для виявлення проблем та постраждалих ділянок зубів;
- готують крису до наркозу, особлива увага в цьому випадку приділяється стану криси та достатній для операції вазі;
- підпилюють зуби криси за допомогою спеціального буру, надають їм правильну форму та довжину;
- перевіряють ротову порожнину на предмет супутніх проблем.
Після виведення з наркозу ветеринар наглядає за крисою до того моменту, коли тварина починає самостійно їсти. Це свідчить про успішність дентальної корекції та відсутність проблем з зубами.
Що робити після корекції?
Головне завдання власника тварини після дентальної корекції — зменшити ризики повторного виникнення проблеми. В цьому допоможуть прості профілактичні заходи та регулярний огляд ротової порожнини. Найліпшою профілактикою проблем з зубами є правильне харчування, зокрема:
- включення в раціон сіна з травою тимофіївкою, що дає можливість рівномірно сточувати зуби;
- мінімізація кількості гранульованого корму (не більше столової ложки в день);
- добавки зелені та овочів до щоденного раціону гризуна;
- обережність з зерновим кормом, через його здатність швидко насичувати організм без стимулу довго жувати.
Ці рекомендації актуальні для всіх власників крис та інших гризунів. А для максимального зменшення ризиків варто регулярно показувати тварину ветеринару центру Терра Вет, для виявлення проблем на ранніх стадіях.