У другій половині ХІХ століття в Кореї винайшли бронежилет, який складався з тканини. Це були декілька шарів бавовни, що захищали тіло, але сам виріб був дуже незручним. Сучасні бронежилети теж виготовляють із тканини. Частіше з кордура – надміцного нейлону, що має особливе розташування ниток. Проте сама по собі кордура нічого не захищає. З неї лише шиють чохол, куди вкладають бронеплити. Саме вони й виконують основне призначення бронежилета.
Відрізняються бронеплити за матеріалом (метал або кераміка), класом захисту, формою. Детальніше на офіційному сайті Defence Ukraine.
Металеві бронеплити
Для виготовлення металевих пластин використовують алюміній, титан, сталь. Остання найпоширеніша. Сталеві плити відрізняються довгим терміном служби, витримують десятки потраплянь.
А оскільки сама по собі сталь погано поглинає ударну хвилю, яка з’являється під час потрапляння кулі (така хвиля теж може спричинити поранення), то сталеву пластину покривають шаром гуми, волока чи полімером. Останнім часом віддають перевагу полімеру, бо він найбільш ефективний.
Недолік сталевих виробів – вага. Маса деяких екземплярів може перевищувати 10 кілограмів. Через це довго носити такий виріб складно. Водночас на ринку трапляються полегшені металеві екземпляри (близько 3 кілограм). Вони переважно належать до 4-го класу захисту.
Керамічні бронепластини
Керамічні пластини дещо молодші своїх металевих аналогів. Такі вироби легкі, але міцні, добре поглинають ударну хвилю. Складаються з окремих фрагментів, склеєних між собою в декілька шарів. При потраплянні кулі ці шматки ламаються, затримують її.
Матеріал таких бронепластин – карбід бора, кремнію чи надвисокомолекулярний поліетилен. Всі ці матеріали однаково міцні та легкі.
Проте недоліки у них теж є. Перш за все ціна. Коштують карбідні та кремнієві плити дорожче, ніж їхні металеві аналоги. Інший недолік – стійкість. Якщо металеві бронепластини витримують десятки потраплянь, то керамічні – потрібно замінювати після влучання.
Крім того, при транспортуванні таких виробів потрібно бути обережним. На них можуть з’явитися мікротріщини. Самі по собі такі тріщини майже непомітні, але при використанні дадуть про себе знати. Коли куля потрапляє у пошкоджену броню, є вірогідність отримати ураження уламками кераміки.
Який матеріал краще – сказати складно. І в тієї, і в іншої броні є недоліки та переваги. Краще мати в запасі різні бронеплити, використовувати їх залежно від ситуації.
Там, де важлива мобільність, краще скористатися керамічною моделлю, оскільки її маса куди менша. Для порівняння – сталева бронепластина 4-го класу може важити понад 3 кілограми. Тоді як керамічна плита 6-го класу – 2,8 кілограма (хоча обидві величини досить умовні). Якщо потреби в мобільності немає, використовуйте металічні моделі.
Клас захисту бронепластин
Український стандарт ДСТУ виділяє 6 класів захищеності. Їм повинна відповідати броня.
- 1-3. Найлегша броня. Захистить від карабіна, мисливської рушниці, пістолета. Використовують її виключно в тилу – поліціянти, спецсили.
- 4. Найлегший із тих, що допускається до використання в умовах фронту. Зупиняє кулеметні, автоматні кулі.
- 5 клас зупинить кулі, випущені з автомата Калашникова.
- 6 клас – снайперська гвинтівка.
В умовах фронту знадобляться бронепластини будь-якого класу (крім перших трьох) залежно від виконуваних задач, потрібного ступеня захищеності.
Частини тіла, прикриті бронепластинами
Бронеплити мають різну форму, залежно від частини тіла, яку вони захищають. Дані вироби прикривають більшість органів, поранення яких смертельно небезпечне. В першу чергу це груди. Плита для захисту грудей пласка, трохи вигнута. Прикриває не лише безпосередньо груди, а й частково живіт.
Поясна бронепластина захищає органи поперекового відділу – сечовий міхур, сім'яники у чоловіків та матку в жінок.
Пластини, що прикривають плечі, заокруглені, злегка витягнуті. Часто йдуть у комплекті із засобами для захисту шиї. Броня, що прикриває пах, також пласка, злегка витягнута.
Бронепластини, використовувані в бронежилетах, різні. Зазвичай для одного спорядження потрібно декілька пластин різної форми. Бажано також запастися екземплярами, виготовленими з різних матеріалів.