Київ завжди був центром українського бізнесу й осередком фізичних осіб-підприємців. Проте також столиця є лідером за рівнем припинення власної справи. Про це у статті про закриття ФОП повідомляє KyivTime.

За даними YouControl, у першому півріччі 2024 року українці відкрили 148 тисяч ФОПів, що на 10,8% більше, ніж протягом аналогічного періоду у 2023 році.

Київ лідирує у цій статистиці з 20,5 тисячами нових справ. Далі йдуть Дніпропетровська область (14 тисяч) та Київська область (11 тисяч). Основними секторами, де відбувається відкриття ФОПів, як зауважує видання KyivTime, є роздрібна торгівля та інформаційні технології.

Цікаво, що 59,8% нових ФОПів належать жінкам, і це сильно перевищує показники попередніх років.

Перші шість місяців 2024 року показали і значну кількість закритих ФОПів – понад 92 тисячі, що на 54% більше, ніж торік. Лідером є Київ, де понад 12 тисяч людей перестали займатися підприємництвом. При цьому найчастіше ФОПи припиняють реєстрацію також у сферах роздрібної торгівлі та IT.

Основна причина закриття ФОПів – це труднощі в веденні бізнесу, зокрема:

  • зростання мінімальних зарплат;

  • підвищення тарифів;

  • військові дії та їхній нерівномірний вплив на різні сектори;

  • відключення електроенергії;

  • витрати на альтернативні джерела енергії;

  • зміни в податковій сфері;

  • економічна нестабільність;

  • логістичні проблеми.

Аналітик Роман Корнилюк зазначає, що закриття ФОПів не обов'язково є негативним явищем. Це може свідчити про активність ринку та конкуренцію. Він додав, що зараз чоловіків, які закривають ФОП, більше за жінок. Одна з причин цього – вплив мобілізаційного закону, з чим і пов'язане небажання чоловіків реєструвати власну підприємницьку діяльність.

Голова парламентського комітету з питань фінансів Данило Гетманцев зазначив, що така тенденція не становить загрози для економіки. Кількість нових ФОПів значно перевищує кількість закритих, що свідчить про поступове відновлення економічної активності.

Також він нагадав, що з 1 серпня 2023 року відновився податковий режим, а надалі були впроваджені податкові перевірки та штрафні санкції. Це також мало вплив на ФОПів і могло спонукати до їх закриття.