Залізничний транспорт є найкращим і найдешевшим способом транспортування товарів в межах континенту, з практично необмеженою кількістю перевезень за будь-яких погодних умов. У часи кризи це одна з найкращих альтернатив автомобільному транспорту, як національному, так і міжнародному. Він поєднує в собі низьку вартість з практично необмеженою пропускною здатністю.
Різновиди вагонів
Залізничні перевезення мають у своєму складі різні типи вагонів, кожен з яких має різні технічні характеристики (вантажопідйомність, спосіб розвантаження, власну вагу, довжину і багато інших деталей) в залежності від типу вантажу, що перевозиться.
1. Криті вагони. Вагони загального призначення, як правило, використовуються для перевезення генеральних вантажів, деяких сипучих вантажів і вантажів, що потребують захисту від атмосферних опадів. Спеціалізовані криті вагони призначені для перевезення живих тварин, птиці, рулонів паперу, автомобілів тощо. А ще мають можливі варіанти з боковим розвантаженням.
2. Піввагони - це вагони без даху. Вони найкраще підходять для сипучих вантажів, які не піддаються впливу погодних умов. Вони також дозволяють проводити механізовані вантажно-розвантажувальні роботи. Вони бувають з бічними дверима, плоскою підлогою, платформою, буферними і з люками в підлозі (для сипучих вантажів).
3. Хопери - це різновид напіввагонів. Бувають двох типів: відкриті та закриті. Вагони-хопери саморозвантажувальні. Торцеві стінки бункера мають нахил і розвантажуються самопливом.
- Закриті хопери мають завантажувальні люки в даху і підлозі. Розвантаження може здійснюватися стисненим повітрям як в міжрейковому просторі, так і збоку від колії. Використовуються для перевезення зерна, борошна і цементу, які нестійкі до атмосферних опадів.
- Відкриті хоперт використовуються для перевезення сипучих вантажів, менш чутливих до несприятливих погодних умов, таких як гарячі рудні концентрати (агломерат) та вугілля.
4. Платформи включають універсальні, фітингові (для контейнерів) і лісопильні платформи зі спеціальною внутрішньою конструкцією, що запобігає зміщенню вантажу. Вони зручні для перевезення негабаритних вантажів, довгомірних виробів, спецтехніки, автомобілів, контейнерів і сипучих вантажів, які не потребують захисту від атмосферних опадів.
Платформи доступні різної довжини та вантажопідйомності. За конструкцією розрізняють бортові, безбортові, з гальмами, без гальм і негабаритні вантажі.
5. Вагони-цистерни призначені для перевезення рідин (наприклад, нафтопродуктів, нафти, різних хімікатів) і зріджених газів. У вагонах цього типу також перевозять борошно і цемент.
6. Ізотермічні вагони поділяються на вагони-термоси та вагони-льодовики.
- Вагони-термоси мають додаткову ізоляційну обшивку, яка допомагає підтримувати необхідну температуру вантажу під час залізничних перевезень.
- Вагони-льодовики відрізняються способом охолодження порожніх вагонів, використовуючи будь-яке джерело охолодження, наприклад, сухий лід, природний лід з сіллю або без неї, зріджений газ або будь-які інші засоби охолодження, крім холодильних установок.
7. Самоскиди та вагони - автоматичні самоскиди (думпкари). Вони сконструйовані таким чином, що кузов транспортного засобу автоматично нахиляється, а борти відкидаються при розвантаженні. Такі самоскиди призначені для транспортування і автоматичного розвантаження сипучих матеріалів, таких як щебінь, пісок, земля, вугілля і руда. Після розвантаження кузов автомобіля повертається у вихідне положення під дією власної ваги або пневматичних циліндрів.