Проблема перерахунку дизельного палива у тому, що з різних цілей використовують різні одиниці виміру. Наприклад, під час заправки транспортного засобу паливо вважають у літрах, оскільки бензобак розрахований на певний обсяг пального. Під час перевезення партії дизельного палива розраховується його маса в тоннах, тому що транспортні засоби мають обмеження щодо вантажопідйомності (придбати паливо гуртом) +38 (050) 154 3 389 (01133, Київ, Печерський район, вул. Євгена Коновальця, буд. 36 Д). Перерахунок провадиться також і в бухгалтерських цілях.

Що ж до взаєморозрахунків між постачальником нафтопродуктів і оптовим покупцем, то в цьому випадку доцільніше використовувати як одиниці виміру все ж таки тонни. Причина цього – фізичні властивості дизельного палива, а саме особливість рідини змінювати обсяг залежно від змін температури.

Маса палива розраховується за формулою M = V*p (маса дорівнює добутку обсягу та щільності).

Щільність дизельного палива не є постійною – вона змінюється залежно від марки палива (сезонності) та температури. ГОСТом 305-2013 встановлено максимальні величини густини для дизпалива різних марок. Так, щільність літнього палива може бути більше значення 863,4 кг/м3, а зимового - трохи більше 843,4 кг/м3. Але це максимальні, а чи не обов'язкові величини, причому встановлені температури навколишнього середовища 15oС.

При зміні температури палива на 1oС його щільність зміниться обернено пропорційно в середньому на 0,7 кг/м3. Чим вища температура, тим менша щільність. Тобто, якщо за температури повітря 15oС щільність дизельного палива становить, наприклад, 860 кг/м3, то за 20oС щільність становитиме 856,5 кг/м3.

Тепер повернемося до формули розрахунку маси M = V * p. Якби ми розраховували масу за постійним об'ємом, наприклад, в 10000 літрів (10 кубометрів), то отримали б вагу нашої партії палива при температурі навколишнього середовища 15oС дорівнює 8600 кг, а при температурі 20oС - 8565 кг. Однак, для цього нам довелося б помістити зазначений обсяг палива в умови, що перешкоджають зміні обсягу через зміну температури. У вакуум, наприклад. Але оскільки на сьогоднішній день ніхто не перевозить оптові партії палива у вакуумних ємностях, рідина залежно від зміни температур має можливість вільно змінювати обсяг – розширюватись чи стискатись, як їй і належить за законами фізики.

А ось маса залишається величиною постійної, незалежно від температури навколишнього середовища і марки палива. Якщо до бензовозів на нафтобазі залито 8600 кг дизельного палива при 15oС, що становить 10 м3, то до покупця навіть при підвищенні температури до 20oС приїде 8,6 тонн, але обсяг партії вже становитиме 10,04 куба, тобто на 40 літрів більше .

Погодьтеся - розрахунок з постачальником за встановленим на бензовозі лічильнику у вказаному випадку буде не на користь покупця, але, на жаль, далеко не кожен оптовик має в своєму розпорядженні обладнання, що дозволяє зважити закуплену партію при прийманні. З цієї причини більшість закупників дизельного палива погоджуються на взаєморозрахунок за обсягом, здійснюючи перерахунок даних, отриманих під час приймання, та звіряючи їх із відомостями про партію, зазначеними у паспорті якості.

Важливо пам'ятати, що надійний постачальник нафтопродуктів на кожну партію дизельного палива надає паспорт якості, в якому вказуються маса відвантаженого палива в тоннах, і його встановлена ​​ГОСТом і фактична щільність при 15oС. Якщо немає можливості зважити партію під час приймання, то за наявності паспорта якості легко розрахувати обсяг завантаженого палива.

Все, що потрібно від приймача - виміряти ареометром щільність палива на момент приймання, помножити її на прийнятий об'єм і порівняти отриманий тоннаж з тим, що вказаний у паспорті якості. Головне - вибрати постачальника, що піклується про свою репутацію, з чесною ціновою політикою.