Негабаритний вантаж (Oversize cargo) - це вантаж, який своїми розмірами перевищує стандарти та норми дорожнього руху. Говорячи простою мовою, це вантаж, який неможливо перекласти звичайним транспортним засобом.

Для доставки негабаритних вантажів часто використовують міжнародні морські перевезення. Для цього також використовують автомобільний транспорт.

До перевезення таких вантажів пред'являються підвищені вимоги безпеки. Адже від їхньої «‎поведінки» часто залежить ситуація на всій ділянці шляху. Перевозять такі вантажі автомобільним та морським транспортом.

Особливості перевезення негабаритних вантажів морем

Негабаритні вантажі доставляються у контейнерах Open Top та Flat Rack. У разі перевезення накатної спецтехніки використовуються судна типу Ро Ро. Основні питання, пов'язані з морськими перевезеннями, стосуються погодних умов та надійного кріплення. Транспортна компанія має передбачити можливі ризики та забезпечити надійне перевезення вантажу.

Процес морських перевезень негабариту регулюється наступними правилами:

1. Гаазькими правилами.

2. Правилами Віксбі (новіша редакція Гаазьких).

3. Гамбурзькими правилами.

Перевезення негабаритних вантажів - найважче логістичне завдання. Її рішення передбачає високу відповідальність залучення компетентного персоналу.

Автомобільні перевезення негабаритних вантажів

Спецтехніка для перевезення негабаритних вантажів - це цілий світ, сповнений аксесуарів і значних конструкцій. Перевізниками використовуються баластні низькорамні напівпричепи, трали з пневмопідвісками, низькорамні платформи та напівпричепи.

Часто транспортні засоби об'єднуються та комплектуються в одну конструкцію, призначену для перевезення конкретного вантажу. Часто в дорозі для такої споруди потрібен спеціальний супровід та попереднє узгодження. Наприклад, великогабаритні вантажі можуть бути вищими за контактно-кабельні мережі на дорогах. У цьому випадку така ділянка колії розбирається в нічний час перед перевезенням.

Буває скрутна ситуація в іншій площині - за довжиною. Такі вантажі називаються довгомірними і можу досягати понад 30 метрів завдовжки. Для їхнього перевезення залучаються причіпні модулі, рол-трейлери, трубовози, шасі та візки для монтажу обладнання. У деяких випадках потрібне отримання спеціального дозволу на транспортування.