Війна в Україні вплинула на всі сфери життя громадян, зокрема фінансовий сектор. Онлайн-кредити, які вже були популярними до конфлікту, стали ще більш затребуваними в умовах воєнного часу. Потреби людей змінилися, як і їхнє ставлення до мікрофінансових організацій (МФО). Тож, як війна вплинула на ринок онлайн-кредитування, які нові продукти з'явилися та як адаптувалися МФО?
Потреби позичальників в умовах війни
З початком війни багато громадян втратили роботу або інші джерела доходу, що спричинило зростання попиту на швидкі кредити. У таких умовах кредит готівкою онлайн на картку став одним із найшвидших і найзручніших способів отримання фінансової підтримки. Змінилися потреби позичальників:
- Часто гроші необхідні на критичні потреби, такі як медичне лікування або евакуація.
- Багато людей втратили документи або не могли надати повний пакет довідок.
- Позичальники шукають кредити з можливістю пролонгації або відстрочення платежів.
В умовах війни позичальники почали більше довіряти онлайн-сервісам та активно користуватися послугами МФО. З'явилися нові тенденції:
- більшість звернень тепер відбувається через інтернет, що мінімізує необхідність перебувати на вулиці під час повітряної тривоги;
- позичальники вибирають перевірені та надійні МФО, уникаючи сумнівних організацій;
- суми запитуваних кредитів зросли, оскільки потреби стали більш масштабними та дорогими.
Особливості кредитів МФО під час війни
МФО швидко адаптувалися до нових умов, запропонувавши клієнтам відповідні рішення. З'явилися продукти з пільговими умовами для переселенців і постраждалих від воєнних дій. Деякі компанії запровадили спеціальні програми для підтримки малого та середнього бізнесу та подовжили середній строк кредитування. Багато МФО запропонували клієнтам можливість реструктуризації боргів або відстрочки платежів. Для цього вони запровадили більше гарячих ліній і чат-ботів для оперативної допомоги клієнтам у кризових ситуаціях. Держава також потурбувалась, щоб короткострокові кредити в МФО не стали причиною ще більших проблем. Звісно, ніхто не дозволив українцям зовсім не сплачувати борги, але тепер максимальна денна ставка по кредитах обмежена до 1%. Також НБУ тепер може встановлювати спеціальні вимоги щодо обчислення денної відсоткової ставки. Це дозволить уникнути зловживань і зробить мікрокредити прозорішими. Під час воєнного стану та ще 30 діб після його закінчення кредитні сервіси та традиційні банки не мають права штрафувати позичальників та нараховувати пені за несвоєчасне внесення платежів і вимагати негайного повернення боргу. Попри складні умови, онлайн-кредити залишаються важливим інструментом фінансової підтримки для багатьох громадян, допомагаючи їм справлятися з викликами воєнного часу.