Атопічна екзема — це серйозне алергічне захворювання, яке найчастіше виникає в ранньому віці та періодично рецидивує протягом життя, завдаючи великого дискомфорту. Поява цієї хвороби пов'язана з сенсибілізацією організму до різноманітних побутових антигенів, з якими людина регулярно перебуває в контакті, через що патологічні симптоми виникають і погіршуються регулярно. Без належного лікування хвороба прогресує та заважає хворому вести нормальну життєдіяльність. Щоб позбутися дискомфортних проявів, необхідно вчасно звернутися по допомогу до лікаря. Як правило, призначаються гормональні препарати, наприклад Бетаметазон, які пригнічують гіперергічну реакцію імунної системи й забезпечують зменшення інтенсивності клінічної картини або її повне зникнення. Але для досягнення бажаного результату лікування має бути безперервним і якісним.
Що провокує появу атопічної екземи
Причиною виникнення характерного дерматиту є надто інтенсивне реагування імунної системи на проникнення алергенів. Спровокувати його можуть:
- наявність інших алергічних захворювань в анамнезі;
- порушення захисного шару на шкірі;
- порушення роботи ферментних систем в організмі;
- пошкодження шкіри (зокрема механічні);
- паразитарні інвазії та порушення мікробіоценозу кишківника (особливо в малих дітей).
Також суттєвим провокаційним фактором може стати хронічний стрес чи погіршення умов навколишнього середовища (наприклад, занадто сухе повітря). Зазначені причини призводять до виникнення або помітного загострення патологічного процесу, тому слід уникати їх, якщо ви страждаєте на атопічний дерматит.
Як проявляється атопічна екзема
Це захворювання належить до поліморфних — для нього характерна велика кількість клінічних проявів. Вони можуть відрізнятися залежно від віку:
- Немовлята. Провокаційним фактором у цьому віці може стати порушення харчування матері та вживання нею потенційних алергенів. Найчастіше ділянки дерматиту локалізуються на голові та під волоссям. Формуються папули з мокнуттям, які сильно сверблять.
- Діти до підліткового віку. У цей період для захворювання характерна сезонність (воно загострюється восени та навесні). Найчастіша локалізація — руки та ноги. Папули менше сверблять, знижується ексудація.
- Підлітки та дорослі. З'являються тріщини, екскоріації, велика кількість лущень. Вони частіше локалізуються навколо суглобів та у шкірних складках.
Помітивши таку клінічну картину, необхідно звернутися до лікаря для підтвердження діагнозу та призначення лікування. Воно дозволяє досягти ремісії та позбутися яскравих симптомів.