Новоутворення (пухлини) молочних залоз у собак та кішок становлять більше половини всіх пухлин. Як правило, вони реєструються у тварин старше 6-7 років, частіше на задніх (четвертій та п'ятій парі) молочних пакетів, які найбільш активні у функціональному відношенні.
Причини розвитку пухлин молочних залоз у тварин
- тривалі гормональні розлади пов'язані з підвищенням концентрації естрогенів в організмі;
- відсутність в'язки;
- відсутність періодів нормальної лактації з вирощуванням потомства;
- хибна вагітність;
- фолікулярна кіста яєчників;
- мастопатія.
Важливу роль в утворенні пухлин також грає застосування препаратів, що пригнічують статеву полювання (таблетки, краплі, уколи). Дія всіх подібних препаратів заснована на корекції гормонального фону тварини, і має яскраво виражені побічні ефекти. Не тільки щодо молочних залоз. Існує думка, що застосування подібних препаратів 1-2 рази не завдає шкоди. Однак це далеко не так.
На перший погляд, все гаразд. Але проблеми, що виникають у цей момент, стають помітними не відразу, іноді навіть через кілька років. Тому є маса підтверджень у нашій практиці та практиці наших колег. Наприклад, нерідко трапляються випадки, коли під час стерилізації кішки однорічного віку виявляються кісти на матці та яєчниках або гнійний ендометрит матки (піометра).
Типи новоутворень молочних залоз
За гістологічним типом розрізняють три типи новоутворень молочних пакетів: фіброаденоми та фіброкарциноми, карциноми, саркоми, кісти. У чистому вигляді описані типи трапляються рідко, найчастіше реєструються змішані пухлини.
Пухлини молочних залоз у тварин. Як розпізнати?
Новоутворення розвиваються з пухлинного вузлика, який утворюється при мастопатії.
Розвиток пухлини включає чотири стадії:
- Помірне зростання та ущільнення пухлинного вузлика після чергової течки або помилкової вагітності.
- Незначне збільшення регіональних лімфовузлів.
- Проростання пухлини в навколишні тканини, внаслідок чого вона стає рухливою. Шкіра, що вкриває пухлину, втрачає волосяний покрив, стає напруженою, почервонілою і хворою (тварина починає інтенсивно розлизувати пухлину). Іноді в окремих частинах пухлин відбувається омертвіння тканин і вони покриваються виразками. Буває, що метастази спостерігаються в регіональних лімфовузлах, а іноді пухлина, навіть велика, зберігає рухливість щодо шкіри та інших тканин і не дає метастази.
- Схуднення, втрата апетиту, спрага, атоксія, кашель (ознака метастазування пухлини у внутрішні органи, легені);
Лікування пухлин молочних залоз у тварин
Лікування пухлин у тварин – лише оперативне. Спочатку готують операційне поле, зголюється шерсть, шкіра обробляється антисептиком, робиться спеціальний розріз, пухлина відокремлюється від навколишніх тканин, судини, що живлять пухлину, ушиваються, проводиться повна зупинка кровотечі, рана ушивається. Після операції призначається терапія під наглядом ветеринара в індивідуальному порядку.
Терра Вет – ветеринарна клініка у Харкові (23 Серпня), у якій під час хірургічного втручання використовуються сучасні препарати та інструменти. Все це покращує статистику результатів проведення операцій, полегшує реабілітацію після операції та покращує її якість.
Профілактика появи новоутворень молочних залоз у собак та кішок
Профілактикою є стерилізація тварин. Своєчасне проведення стерилізації самок (оваріогістеректомія) знижує ризик виникнення пухлин багаторазово. В умовах ветеринарної клініки Терра Вет успішно проводять операції з видалення новоутворень. У разі виникнення підозр наполегливо рекомендуємо показати тварину ветеринару. Пам'ятайте, що вчасне лікування багаторазово збільшує ймовірність успіху і продовжує тваринному життя. Будемо раді стати корисними для Вас.