Для багатьох випускників українських шкіл та університетів навчання за кордоном здається недосяжною мрією. Різниця в системах освіти різних країн та знання мови часто стає перешкодою на шляху до омріяного диплому європейського зразка. Проте, Австрія ламає стереотипи та пропонує іноземцям доступну та якісну вищу освіту.
Сотні студентів вже успішно здали вступні екзамени до університету в Австрії та розпочали новий етап свого навчання. Для багатьох з них це стало першим кроком до реалізації їхніх академічних амбіцій, а також можливостями для особистого та професійного зростання.
Тим не менш, як і в будь-якій іншій країні, процес вступу в Австрії може викликати певні запитання та непорозуміння серед майбутніх студентів. Давайте розглянемо найпоширеніші з них та розвіємо деякі міфи.
Які екзамени потрібно скласти для вступу до австрійських університетів?
Для більшості програм бакалаврату та магістратури в Австрії необхідно скласти спеціальні вступні екзамени. Наприклад, для вступу до технічних спеціальностей можуть знадобитися екзамени з математики та фізики, для гуманітарних напрямів - з мови або літератури, а вступ до медичного, крім екзамену за фаховими предметами, передбачає також тести на когнітивні та соціальні навички. Точний список вступних іспитів залежить від конкретного університету та програми навчання.
Які мовні вимоги існують для іноземних студентів?
Вищі навчальні заклади Австрії вимагають від іноземних студентів документального підтвердження їхнього рівня володіння мовою, на якій ведеться навчання.
Для німецькомовних програм, яких більшість, вам знадобиться знання мови на рівні C1. Проте, якщо ви недостатньо добре володієте німецькою мовою є один лайфхак: ви можете подавати документи з рівнем А2, отримати студентську візу та відвідувати підготовчий відділ обраного університету, де підтягнути свій рівень мови.
Деякі університети також можуть приймати англійську мову, і тоді вам знадобиться сертифікат міжнародних мовних тестів, таких як IELTS або TOEFL. Важливо відзначити, що при вступі на англомовну програму більшість університетів все ж таки вимагають мінімальних знань німецької мови. Крім того, вирішення будь-яких побутових питань в Австрії неможливе без володіння мовою, яка є рідною для цієї країни.
Не варто дивитися на іноземну мову як на перешкоду, адже вільно опанувавши німецьку чи англійську ви не тільки здобуваєте новий скіл, а й прокладаєте дорогу у світле майбутнє, відкриваючи для себе цілий світ з новим оточенням і можливостями!
Скільки коштує навчання в Австрії?
Багато абітурієнтів навіть не розглядають можливість навчання за кордоном, бо вважають, що отримати престижний диплом – це надзвичайно дорого. Але це міф! Все залежить від країни і типу університету.
В Австрії більшість університетів, які мають багаторічну історію та входять до рейтингів найкращих вузів світу, є державними. В таких університетах вартість навчання для іноземних студентів складає 750 євро за семестр.
Приватних університетів налічується 16 і в них навчається приблизно 7% всіх студентів країни. Перевагами таких вузів є маленькі групи і можливість приділити більше уваги кожному студенту. Проте, вартість навчання у приватних університетах може коштувати декілька тисяч євро на рік.
Поза вартістю навчання, звісно, що студенти також повинні враховувати додаткові витрати, такі як вартість житла, харчування, підручники, медичне страхування та інші особисті витрати.
Які є можливості отримати фінансову допомогу для навчання в Австрії?
В Австрії існують різні програми стипендій та фінансової підтримки для студентів як внутрішніх, так і іноземних. Багато університетів надають стипендії на основі академічних досягнень, а також існують програми стипендій, які фінансуються урядом та приватними фондами.
Серед стипендій для бакалаврів та магістрів:
- Стипендія CAG для вивчення електроніки, електротехніки, комп'ютерного моделювання, інформаційних технологій і телекомунікацій.
- Стипендія Верфеля для вивчення гуманітарних наук, теології, лінгвістики та літературознавства.
Стипендії для аспірантів і молодих вчених:
- Австрійський грант для досліджень тем, пов'язаних з Австрією.
- Стипендія Ернста Маха для досліджень в природничих, технічних, медичних, гуманітарних, юридичних та економічних науках.
- Стипендія Берти фон Зутнер для вивчення гуманітарних та лінгвістичних наук.
Вимоги до кандидатів на отримання стипендії різняться залежно від типу стипендії, але зазвичай включають високу успішність, вільне володіння німецькою або англійською мовою, мотиваційний лист, рекомендаційні листи, документи про освіту і досягнення.
Як можна підготуватися до вступних іспитів в Австрії?
Доступність австрійської освіти та її висока якість сприяє зростанню конкуренції серед абітурієнтів. Кожного року тисячі іноземних студентів змагаються за право навчатися у престижних вузах Австрії, тому підготовці до вступних екзаменів варто приділити максимум уваги і зусиль.
Рекомендується заздалегідь обрати бажаний університет і факультет, ознайомитися із структурою і системою оцінювання вступних тестів, і звичайно ж багато практикуватися. Вступні іспити не з легких, враховуючи різницю у шкільних програмах України та Австрії, проте, заручившись підтримкою кваліфікованих викладачів і відданих студентських груп, багато абітурієнтів з України вже успішно подолали цей етап та отримали бажаний результат.
Ми розглянули лише деякі з найпоширеніших питань, які стосуються вступу до університетів в Австрії. Важливо пам'ятати, що кожний університет може мати власні вимоги та процедури вступу, тому варто детально вивчити інформацію на офіційних веб-сайтах або звернутися безпосередньо до експертів Look Akademie, щоб отримати безкоштовну індивідуальну консультацію зі вступу вже сьогодні.