Розбираючись з диктофонами, для початку варто уточнити термінологію. В оригіналі диктофоном називався пристрій для запису голосу. Носієм запису спочатку був восковий циліндр, потім певний аналог вінілової платівки, після чого революцію в цій ніші створили касети на магнітній стрічці. Тривалий час такі міні-диктофони були основною зброєю журналістів, після чого їх замінили цифрові аналоги з можливістю записувати звук у форматі mp3. Але з часом таку функцію отримали і звичайні мобільні телефони, відповідно потреба в диктофонах банально відпала. Якщо сьогодні відкрити каталог диктофонів: https://soundmag.ua/ru/catalog/dictophones/, то можна побачити понад пів сотні пристроїв, які технічно правильно називати не диктофонами, а рекордерами. По своїй суті вони також вміють записувати голос, але фактична їхня функціональність значно ширша. В цьому матеріалі ми розберемо ключові характеристики сучасних рекордерів, та проаналізуємо, кому потрібні такі пристрої у 2024 році.

Основні параметри рекордерів

Першою та основною відмінністю сучасних диктофонів від моделей попередніх поколінь є їхнє вміння писати в високоякісних форматах з високим бітрейтом, що дає дуже широкі можливості для постобробки. Це значно розширює сферу використання пристрою - можна записувати не лише голосові нотатки, але й проводити запис музичних інструментів, вокалу чи концертів. По-друге, рекордери мають вбудований функціонал для обробки запису. Він доволі обмежений, але зазвичай можна почистити трек від шуму, обрізати його чи додати необхідні ефекти. Надзвичайно корисною є функція додавання таймкодів, яка знадобиться при синхронізації звуку та відео, знятого на окрему камеру. До речі, зазвичай запис ведеться на зовнішню карту пам'яті типу microSD, яку доведеться купити окремо. 

Також варто згадати про можливість підключення зовнішніх мікрофонів. Типові диктофони мали один 3.5мм роз'єм, а сьогодні можна зустріти моделі з одним або декількома XLR-входами для підключення професійних мікрофонів, які потребують фантомного живлення. Це значно розширює можливості польового запису музичних кліпів, серіалів чи короткометражних фільмів. Неочевидною перевагою є наявність вмонтованої різьби на чверть дюйма, завдяки якій диктофон можна надійно закріпити на камеру або бум-палицю. Додатковим бонусом буде наявність виходу для навушників з функцією прямого моніторингу сигналу, що дозволить звукооператору контролювати матеріал, який потрапляє на запис в режимі реального часу, і таким чином економити час на перевірку відзнятого матеріалу. До речі, недорогі диктофони це найпростіший спосіб для ютуберів, які знімають влоги, покращити якість свого контенту. Адже петличний мікрофон закріплений на одязі дасть значно кращий звук, ніж вбудований в камеру чи смартфон.

Вагомим аргументом при виборі рекордера може стати наявність бездротових модулів зв'язку для віддаленого керування записом. Це може бути Bluetooth або Wi-Fi. Деякі топові моделі пропонують фірмові додатки для смартфона, завдяки яким можна проводити детальне налаштування параметрів роботи диктофона та керувати ним на відстані. Звертайте увагу і на автономність. Зазвичай диктофони живляться від батарей або акумуляторів типу АА або ААА. Це зручно саме в польових зйомках, щоб при потребі швидко замінити розряджені батарейки. Не зайвою буде можливість заживити пристрій від павербанка. Врахуйте, що використання конденсаторних мікрофонів із фантомним живленням значно швидше розряджає батарею.