Бехеровка — один з неофіційних символів Чехії. Щороку виготовляється близько 6 мільйонів літрів цього гіркого трав'яного лікеру, а експорт здійснюється більш ніж до 30 країн світу. Самі чехи жартома називають Бехеровку тринадцятим джерелом Карлових Вар — там цей напій і виробляється на основі місцевої цілющої мінеральної води, якісного спирту та понад 20 трав і спецій, точний перелік яких тримається у суворій таємниці ось уже 200 років. У статті ми розповімо, як було винайдено Бехеровку та які види цього напою існують сьогодні.
Винахід рецепту шлункової мікстури
Спочатку Бехеровка була вигадана як мікстура для покращення апетиту та стимуляції травлення. Точний час та обставини винаходу невідомі, але достеменно встановлено, що над ним працювали дві людини — чеський фармацевт Йозеф Бехер та лікар німецького графа Крістіан Фробріг. Доля звела цих двох людей у Карлових Варах. Обидва чоловіки любили трав'яні настоянки, а оскільки Бехер саме займався розробкою рецепту нової мікстури для шлунку, Фробріг приєднався до процесу, коли граф, якого він супроводжував, відновлював здоров'я на місцевих мінеральних джерелах. Незабаром Крістіану Фробрігу довелося виїхати з Карлових Вар. Але за легендою, він залишив другу записку з якимось рецептом та припискою, що це здається йому цікавим. Йозеф Бехер почав експериментувати з інгредієнтами, зазначеними у рецепті Фробріга. В результаті у 1807 році в продаж надійшли лікувальні краплі «Біттер» для стимуляції травлення. Назви «Бехеровка» продукт набув лише 1834 року. Трав'яна настойка швидко стала популярною у Європі і США. З першої половини ХІХ століття компанією керував син Йозефа Ян Бехер. Саме він перетворив цілющу настоянку на гіркий трав'яний лікер і налагодив його експорт до багатьох країн світу. Після Другої світової війни сімейний бізнес Бехерів був націоналізований, але через пів століття повернувся до своїх законних господарів. Вдалося зберегти початковий рецепт, за яким бальзам Бехеровка готується і сьогодні. Щоб дізнатися більше про історію цього дивовижного напою, можна відвідати музей імені Яна Бехера у Карлових Варах.
Особливості виготовлення та види
Для приготування класичної Бехеровки в полотняні мішечки поміщається більше 20 видів певних трав, а потім вони опускаються в ємності зі спиртом, де витримуються близько тижня. Після цього майбутня настойка переливається в дубові бочки з мінеральною водою з джерел, розташованих у Карлових Варах, і цукром. Потім напій настоюється ще близько 3 місяців, а далі розливається по пляшках і надходить у продаж. Крім оригінальної Бехеровки, яку можна придбати в маркеті алкогольних штук Маудау, у продажу є інші різновиди напою. Наприклад, у Becherovka Cordial додано липовий цвіт. Becherovka KV готується з додаванням червоного вина. А Becherovka Lemond має виражений цитрусовий смак.