Разом з якістю життя зростає і його тривалість: до 2050 року кожна шоста людина у світі буде старшою за 65 років (16% населення) порівняно з кожним 11-м у 2019 році (9% населення), прогнозує Організація Об'єднаних Націй (ООН). Торкнеться ця тенденція і України. І якщо у світі вже є великі мережі, які займаються будівництвом резиденцій для людей похилого віку і які ними управляють, то в нашій країні такого ринку поки немає.

За оцінками влади, в Україні діють близько 1,6 тис. пансіонатів для людей похилого віку, при цьому 90% з них - державні, каже партнер приватного пансіонату для літніх людей "УЮТ". Більшість існуючих недержавних закладів, за його оцінками, розташовуються в Києві та області.

У регіонах, на думку експерта, цей ринок практично не розвинений: у містах-мільйонниках працюють по два-три заклади. При цьому, за даними Національної асоціації учасників соціального обслуговування (НАСО), потреба в постійному догляді тільки в Києві і має 1,4 млн осіб. Щорічно ця цифра приростає на 50 тис. осіб, а кількість ліжко-місць у державних та приватних установах для літніх людей збільшується лише на кілька сотень на рік.

Як пояснюють експерти ринку, це пов'язано з двома факторами: по-перше, безліч центрів для літніх людей в Україні через відсутність ліцензування існують поза правовим полем і не мають певного статусу. Діяльність у таких закладах не регулюється державою, і якість послуг тут може бути неналежною. Ті ж, хто входить до реєстру постачальників соціальних послуг (реєстрація в ньому гарантує, що пансіонат відповідає певним державним стандартам), говорять про те, що займатись цим бізнесом без підтримки держави просто невигідно.

Скільки коштує оформлення в пансіонаті?

Так скільки ж коштує розміщення і на що звертати увагу при виборі будинку для людей похилого віку? Розумний і правильний догляд у регіонах загалом коштуватиме від 500. грн. на день, у Києві - від 1 тис. грн. в день. Все, що дешевше, - недотримання норм, обмеження прав людей похилого віку на самостійність і недостатній догляд. Краще обирати геріатричні центри та будинки для літніх людей, які входять до реєстру, також важливо звертати увагу на медичну ліцензію, Каже експерт Андрій Білик.

До 2050 року, за прогнозом ООН, кожна шоста людина у світі буде старшою за 65 років (16% населення)

Варто зазначити, що, згідно з чинним законодавством, розміщення в будинку для людей похилого віку сьогодні в принципі не може бути безкоштовним. Тариф для соціальних установ становить 75% від середнього доходу постояльця, який не має нікого на забезпеченні, у разі людей похилого віку - пенсії.

За оцінками експерта Андрія Білика, в середньому в Україні розміщення у приватній установі коштує 10 тис. грн. на місяць, частина цих коштів також може компенсуватися в рахунок пенсії, а сума, що бракує, вноситься родичем або самим постояльцем - наприклад, за рахунок здачі в оренду належної нерухомості.

1,4 мільйона людей похилого віку потребують постійного догляду тільки в Києві, щорічно це число приростає на 50 тис. осіб

"Потрапити навіть у приватний пансіонат можуть не тільки прямі клієнти, а й люди похилого віку, які потребують соціального обслуговування і яким покладена субсидія від держави. В Києві оплату їхнього перебування в приватному пансіонаті бере на себе їх родичі.

За словами партнера Пансіонату для літніх людей «УЮТ» у стандартному варіанті, що передбачає проживання, повноцінне харчування (від 3 до 6 прийомів їжі на день), організацію дозвілля, базовий догляд з цілодобовим спостереженням медичним персоналом у стаціонарному режимі подібної клініки повноформатного приватного або державного комплексу. обходиться в 500-600 грн на добу (проживання в одномісній палаті коштує дорожче, ніж розміщення в багатомісних - від 2 і більше місць - палатах).