Горілка — спирт, дистильований із зернової або овочевої сировини. Вона має прозорий колір, а також нейтральний смак, тому часто використовується як основний компонент алкогольних міксів. Горілка популярна в Україні та країнах Балтії. Як серед розмаїття смаків і виробників відшукати якісний міцний алкогольний напій — з’ясуймо в статті.
Як вибрати горілку: основні моменти
Під час вибору важливо враховувати ціну, смак і показники м’якості. Бюджетну продукцію можна «заховати» в яскравих коктейлях на кшталт «Кривавої Мері». Краще витратити більше, але отримати якісний дистилят зі збалансованим смаком, якщо плануєте пити горілку в чистому вигляді. Також важливо звертати увагу на основний інгредієнт, оскільки він має суттєвий вплив на смако-ароматичні характеристики. Тож пам’ятайте про:
- Склад. Найчастіше спирт виготовляється з пшениці або картоплі. Рідше використовуються інші злаки, серед яких просо, овес, рис, жито. Не такі розповсюджені варіанти на основі винограду та яблук. Загалом підійде будь-який продукт, який містить достатньо крохмалю.
- Дистиляцію. Чим більше циклів перегонки пройде горілка, тим м’якшим і вишуканішим стане смак.
- Процент алкоголю за об’ємом. Міцність дистиляту зазвичай становить 40%. Градус може змінюватися залежно від сорту й виробника.
- Фільтрацію. На цьому етапі зі спирту видаляються сторонні домішки. Як фільтр використовують деревне вугілля, кварц, рідше — коштовні метали.
Пошук за країною
Виготовлення горілки має давню історію, однак у сучасному світі воно не обмежується географічно. Якісну продукцію шукайте в:
- Польщі. У складі переважає жито й картопля. Класика жанру — Zubrowka. Зерновий спирт доповнюється терпкими трав’яними відтінками.
- США. Горілку Tito’s виготовляють вручну, використовуючи жовту солодку кукурудзу. Не менш упізнаваний бренд — Grey Goose. Технічно, це французький продукт, однак він активно продається в США. В основі — озима пшениця, відома м’яким і багатим смаком.
- Японії. Tenjaku — довершений продукт. Солодкуватий смак, як і шовковиста консистенція, — результат додавання рису. Горілка проходить потрійну фільтрацію.
Також зважайте на сорт. Окрім стандартних пропозицій, на ринку можна знайти горілку без глютену. Окрема категорія — ароматизована продукція. У складі — натуральні добавки, які доповнюють палітру доступних смаків та ароматів.