Розвиток аерокосмічної галузі відбувається доволі великими кроками. Так, 13 вересня 2023 року Космічні сили США здійснили нову місію Victus Nox. Вони запустили ракету Alpha компанії Firefly Aerospace, яку очолював українець Макс Поляков.
Чому саме ця ракета-носій Alpha обрана для проведення операції? Що означає місія Victus Nox для аерокосмічної промисловості та інших галузей? Як Firefly Aerospace досягла такого успіху? Про все це йтиметься нижче.
Деталі місії Victus Nox
13 вересня 2023 року Космічними силами США на майданчику в Каліфорнії була проведена місія Victus Nox. Вона стала справжнім проривом в аерокосмічній галузі.
Спеціально для цього був обраний надлегкий носій Alpha – ракета Firefly Aerospace. Його запустили зі стартового комплексу 2 West, керуючись концепцією «тактично чутливий космос».
Головна відмінність Victus Nox в тому, що її ціль показати готовність США максимально швидко вивести супутник на орбіту Землі за умови, що країна буде знаходитися в потенційній небезпеці.
Ця місія зробила Firefly Aerospace рекордсменом в реагуванні. Адже запуск відбувся вже за 27 годин після отримання відповідної команди. Це стало далеко не єдиним рекордом операції.
Завдання спеціалістів в рамках Victus Nox було в тому, щоб не пізніше ніж через 60 годин після запуску інтегрувати корисне навантаження носія і перемістити його на відповідний стартовий майданчик.
Також команда мала лише за 48 годин встановити зв’язок із супутником. І завдяки добре спланованим діям їй вдалося виконати весь процес менше, ніж за 132 години.
Жодній з компаній в аерокосмічній промисловості, не вдалося до цього часу досягти подібних показників. Таким чином, Firefly Aerospace може вважати свою Alpha по-справжньому успішним проєктом.
Перші запуски ракети Alpha
Ще до реорганізації та приходу Максима Полякова, Firefly Space Systems (попередня назва стартапу) працювала над створенням ракети-носія. Проте перший тестовий запуск ракети Alpha на орбіту Землі відбувся лише в 2021 році, коли компанія отримала нову назву – Firefly Aerospace, та імпементувала ряд змін у конструкцію та програмне забезпечення ракети.
Така затримка мала кілька відомих причин:
- компанія Firefly Aerospace під керівництвом Тома Маркусика відмовилася від використання традиційних двигунів на користь клиноповітряних моделей, а вони не забезпечували бажаних технічних характеристик пристрою;
- інвестиції не вдавалося знайти – багато хто не цікавився космосом та розвитком аерокосмічної галузі, тому вважав таке вкладення грошей нераціональним;
- оцінка потреб ринку та проєктів, випущених компаніями-конкурентами, показувала, що ракета Firefly Aerospace не відповідає потребам, це означає, що її використання буде економічно невигідним.
Через це перша місія була проведена 3 вересня 2021 року, коли ракета Alpha відповідала всім вимогам. Проте вже через кілька хвилин після запуску було прийняте рішення про планове переривання місії.
Пізніше керівництво компанії дало пояснення, що на 15 секунді польоту було виявлено довільне закриття клапанів на одному з 4 двигунів Reaver першого ступеня.
Незважаючи на поломку, ракета поступово набирала висоту, а також залишалася керованою на дозвуковій швидкості протягом наступних 145 секунд. Проте після досягнення надзвукової швидкості спеціалісти виявили аномалію.
Проблема була в значному відхиленні від заданої траєкторії польоту. Саме з міркувань безпеки спеціалісти ліквідували носій, віддавши відповідну команду з центру управління польотом з Землі.
Тоді компанія втратила ракету, але льотну демонстрацію назвали успішною. Адже пристрій відірвався від землі та досяг надзвукової швидкості. Варто зазначити, що навіть SpaceX, Astra Space і Virgin Galactic LauncherOne не досягли такого результату з першого разу.
Друга спроба запустити надлегкий носій Alpha планувалася на 30 серпня 2022 року, але з невідомих причин її перенесли спочатку на 11 вересня, а потім на 1 жовтня.
В зазначений час місія все-таки була здійснена. Тоді її результати виявилися досить успішними. Тому після цього Firefly Aerospace закінчили з тестовими запусками і в 2023 році надали ракету Alpha Космічним силам США для демонстрації місії Victus Nox.
Вдосконалення ракети Alpha
Однією з основних змін, які привели компанію до успіху, стало значне збільшення вантажопідйомності носія Alpha, який вже був в розробці. Замість 400 кг він може підіймати на орбіту до 1170 кг корисних навантажень.
Також команда відмовилася від клиноповітряного двигуна. Зараз використовуються досить великі та потужні мотори з традиційними соплами. А система подачі палива з турбонасосом забезпечує більш економну витрату палива.
Такі вдосконалення дали гарний результат – вартість запуску однієї ракети складає 15 мільйонів доларів. Цей показник значно нижче тих, що пропонують інші виробники ракет.
Над чим працює команда зараз?
Натхненні успіхом з ракетою Alpha, спеціалісти продовжують активно працювати над кількома проєктами:
- вдосконалення космічного літака Gamma, за допомогою якого будуть запускати малі супутники;
- розробка апаратів для орбітального переміщення, наприклад, для збирання сміття на орбіті.
Отримання українцем Максом Поляковим посади керівника в американській аерокосмічній компанії Firefly не тільки продовжило її існування у 2017 році, але й вивело підприємство на зовсім інший рівень.
Зараз Firefly Aerospace займається розробкою відразу декількох пристроїв. Тому, можливо, вже зовсім скоро ми побачимо нові технології для вивчення космічного простору.
Firefly Aerospace та Макс Поляков
Засновник Firefly Aerospace українець Максим Поляков з дитинства захоплювався космосом. Тому не дивно, що його інвестиційний фонд вирішив спонсорувати проєкти в аерокосмічній галузі.
Все почалося з його намагань придбати активи космодрому «Морський старт» у 2017 році. В той час він познайомився з власником компанії Firefly – її діяльність була призупинена у 2016 році через недостатній потік інвестицій.
На відміну від інших інвесторів, які сумнівалися в успішному розвитку цієї галузі, Максим Поляков повірив в її перспективність і через деякий час відновив роботу організації, створивши новий бренд – Firefly Aerospace.
Американська компанія з українським корінням швидкими темпами стала однією з найвідоміших на міжнародному ринку. Багато хто пояснює це вдалим тандемом інвестицій Полякова та талантом інженера Маркусика.
Бізнесмен привніс у Firefly Aerospace не тільки стабільний грошовий потік, але й нове бачення ведення бізнесу. Саме завдяки ініціативі Максима Полякова була проведена оцінка потреб індустрії та змінений вектор діяльності відповідно до отриманих результатів.