На сьогоднішній день міжнародні морські перевезення передбачають дві форми транспортування вантажів та пасажирів: регулярні та нерегулярні (їх ще називають чартерними).

Перевезення першого типу оформлюються коносаментом, що видається перевізником тому, хто займається відправкою вантажів. Якщо ж йдеться про нерегулярні транспортування, то підставою для їх здійснення стає фрахт, висновок якого провадиться згідно з чинним внутрішнім законодавством.

Які норми та угоди регулюють міжнародні перевезення морем

Найвагоміші угоди, що регулюють норми міжнародних морських перевезень, — це Гамбурзькі правила 1978 (так звана Конвенція ООН), а також Гаагсько-Вісбійські правила (або Конвенція про уніфікацію деяких правил про коносамент від 1924 року).

Переважна більшість країн, включаючи Україну, дотримуються правил, встановлених Гаагсько-Вісбійськими угодами. Крім того, ця Конвенція визначає низку понять, що активно використовуються при проведенні міжнародних морських вантажоперевезень, таких як перевізник, перевезення, вантажі, судно, коносамент, договір. Крім цього, у документі містяться відомості про те, як приймається вантаж і видається коносамент, а також встановлюються межі відповідальності перевізника.

Переваги доставки вантажів морем

Клієнти, які обрали морський фрахт, отримують наступні переваги:

1. Відносно низька вартість. Порівняно з авіаційними перевезеннями, ціна вантажоперевезень даним видом транспорту значно нижча. Відповідно собівартість товарів, доставлених таким шляхом, дешевша, а попит на них – вищий.

2. Універсальність доставки. Морський борт призначений для переміщення будь-яких типів вантажів – сипких речовин, твердих та рідких продуктів, сировини, крихких матеріалів, негабаритного обладнання, металів, об'єктів машинобудування, автомобілів, токсичних і небезпечних вантажів;

3. Високий рівень безпеки. На відміну від автомобільних вантажоперевезень, ризик аварій та розкрадань з борту мінімальний. Єдине, що становить загрозу – піратські напади, які все ще трапляються;

4. Величезний товарообіг. Вантажопідйомність товарних суден становить 20-25 тисяч тонн, що дозволяє переміщати морем козлові крани, об'єкти машинобудування, нафтові вежі. У середньому на бортах можна розмістити від 18 до 250 тисяч контейнерів, наповнених різними товарами.