Переробка та утилізація будівельних відходів являється однією з головних проблем в галузі екологічної ситуації. Будівельне сміття отримують в ході ремонтно-будівельних робіт, а саме зносу, ремонту, нового будівництва. Такі відходи обов’язково підлягають тільки спеціалізованому вивозу, утилізації та переробці.
Переробка та утилізація будівельних відходів відбувається двома способами. Перший спосіб — це захоронення відходів на спеціальних полігонах та звалищах. Такий метод вважається економічно не вигідним, тому що призводить до надмірного забруднення корисної площі земельних ділянок. Другий спосіб являє собою повну переробку будівельних відходів за допомогою спеціалізованої техніки. Цей метод дозволяє утилізувати будівельного сміття на 100%. Такий спосіб отримав назву рециклінг.
Рециклінг та його етапи
Рециклінг – це своєрідний різновид переробки відходів, який включає організаційно-економічні та технологічні заходи. Ці заходи сприяють поверненню відходів виробництва та використання в їх повторний господарчий обіг. Такий метод дозволяє зберегти довкілля від негативного впливу будівельних решток, значно знизити витрати на закупівлю матеріалів та виготовлення будівельних конструкцій.
Утилізація та переробка будівельних відходів включає в себе послідовність із 4 етапів.
- Підготовка будівлі до зносу. Це етап включає в себе демонтаж сантехніки, елементів опалення, зняття віконних рам та підлогового покриття.
- Знос будівлі. Для зносу використовуються спеціальні механізовані машини.
- Після зносу проводиться попереднє сортування утворених будівельних відходів, та їх завантаження на самоскиди.
- Завершальний етап включає в себе переробку отриманих відходів на дробильно-сортувальному комплексі.
Виконання перерахованих етапів відбуваються із залученням гідромолотів, екскаваторів, гідроножиць та бетоноподрібнювачів.
Економічна вигода переробки будівельного сміття
Переробка будівельних відходів призводить до створення другосортного будівельного матеріалу. Бетон, перероблений в щебінь, використовують для засипання котлованів та великих ям, також отриманий матеріал ідеально підходить для створення нових доріг. Отримана арматура, після демонтажу, повторно використовується в будівництві. Асфальт повторно застосовують для створення дорожнього покриття. В результаті виходить, що під час утилізації та переробці будівельних відходів методом рециклінгу відбувається значна економія матеріальних коштів.