Сонячна станція для генерації електроенергії включає багато складових, без яких її стабільна робота неможлива. Щоб користуватися відновлювальним ресурсом, варто встановлювати не лише фотоелектричні панелі. У будь-якій системі завжди присутній інвертор (як спеціалізований безперебійник). За умови його наявності користувач не має жодних проблем з отриманням електрики.
Задача цього обладнання полягає в перетворенні постійного току, який дають фотоелектричні панелі, коли приймають енергію сонця, на змінний. Саме так утворюється напруга 220 В, необхідна для роботи побутової техніки. Вона наближена до цифрового сигналу. Прилад можна придбати та встановити як окремий, або користуватись ним як одним зі складових джерел живлення.
Особливості використання
Прилад є найважливішим елементом сонячної електростанції, адже саме він передає електрику від панелей до акумуляторів, контролює заряд і додатково захищає обладнання від пошкоджень. Інвертор для сонячних батарей поділяється на декілька різновидів та відрізняється за характеристиками. Варто докладно ознайомитись із ними, щоб обрати прилад, який підійде для використання в конкретних умовах. Попередньо також аналізують характеристики самої системи.
Інвертори поділяються на автономні, мережеві та гібридні. Перші встановлюють у тому разі, коли обирають такі ж самі модулі, тобто вони мають працювати незалежно від електромережі. Це обладнання є основним для енергозабезпечення будинку, його варто встановлювати там, де є проблеми з централізованим постачанням. Мережеві моделі, навпаки, діють синхронно з ним, їх обирають, коли планують підключити «Зелений тариф».
Гібридні працюють як в автономній мережі, так і в центральній, наприклад, у тих випадках, коли сонячні батареї використовують для електроприладів. Тоді, якщо буде нестача енергії, її беруть з акумулятора або централізованої мережі, а в разі надлишку продають за «Зеленим тарифом». Залежно від вихідного сигналу існують моделі з чистим та модифікованим синусом. Перші вважаються більш практичними, хоч і коштують дорожче.
Як правильно вибрати
Існує декілька важливих критеріїв, які варто враховувати при виборі інвертора:
- потужність напруги на вході. Буває 12 В, 24 В або 48 В, має відповідати тому ж показнику у сонячних панелей. Якщо обрати найбільшу потужність, тоді система забезпечить одночасну роботу великої кількості приладів, наприклад електроплити, чайника, праски;
- вага та форма корпусу. Зручніше, коли обладнання компактне й важить мало, тоді для його розміщення не знадобиться багато місця. Але дуже легкі моделі недостатньо потужні, не забезпечують стабільну роботу всієї техніки;
- коефіцієнт корисної дії. Коли струм перетворюється й передається до мережі, частина енергії втрачається. Вона може забезпечувати кращу роботу інвертора (наприклад, його системи охолодження). Найкраще, коли ККД дорівнює 90% і більше;
- витрати в режимі очікування. Через роботу обладнання споживання енергії відбувається й тоді, коли господарі будинку не користуються електрикою. Це необхідно для стабільної роботи системи охолодження та безпеки. Показник споживання в такому стані має бути мінімальним.
Крім того, має значення захищеність інвертора від негативних факторів, зокрема перепадів напруги, короткого замикання, перевантаження, перегріву. Звертають увагу й на показники пікової та номінальної потужності – тут все залежить від електротехніки, якою будуть користуватися в будинку. Щоб декілька пристроїв працювали одночасно, потужність має бути не менше ніж 5 кВт.
Як безпечно та зручно користуватися
Сучасні інвертори мають захист від будь-яких негативних ситуацій, проте, щоб уникнути аварій і пошкодження техніки, варто дотримуватись правил експлуатації. Це особливо стосується заряджання від централізованої мережі та досягнення пікових показників навантаження. Краще стежити, щоб потужність не перевищувала номінальну, або ж була нижчою на 10–15%. Не варто зловживати правилами безпеки, адже це може призвести до фатальних наслідків та швидкого виходу сонячних панелей із ладу.