Питання вибору ефективного засобу самозахисту завжди гостре. Бо на кону здоров'я, а часом і життя. Ті, хто знаходяться в пошуку, часто звертають увагу на зброю, яка конструктивно або візуально нагадує бойову. До неї можна віднести пневматичні пістолети, револьвери під патрон Флобера, а також спецпристрої для відстрілу гумових куль. І лише останні можна назвати справді ефективними у контексті самозахисту. Чому так – розповімо далі.

Що характеризує ефективний засіб самозахисту

Виділимо 3 основні параметри, які найсильніше показують ступінь придатності тієї чи іншої зброї для самооборони.

Насамперед, це зупиняюча дія кулі, тобто її можливість миттєво знешкодити (знерухомити) нападника чи зламати його волю продовжувати атаку. Ця дія ключовим чином залежить від характеристик уражаючого елементу, – його розміру, ваги, швидкості, матеріалу виготовлення, енергетики.

По-друге, велике значення має те, чи обмежені можливості завдати тяжких чи смертельних поранень за допомогою засобу самозахисту. Навіть якщо ви не виходите з гуманістичних міркувань, варто подумати про проблеми із законом, які, напевно, виникнуть у разі смерті або каліцтва нападника.

По-третє, важливо пам'ятати, що засіб самозахисту є ефективним лише в тому випадку, якщо ним можна миттєво скористатися. Він має бути зручним у носінні та застосуванні.

Тепер, виходячи з цих міркувань, можна розглянути героїв нашого сьогоднішнього огляду – травмат, пневмат та револьвер під патрон Флобера.

Травматичні пістолети та револьвери

Зупиняюча дія кулі, випущеної з травмату найпоширенішого калібру (9 мм P.A.), вкрай невелика. Її енергетика становить близько 38 Дж за умови використання сертифікованих набоїв. Причина у малій вазі кулі та мізерній навісці пороху. Для порівняння, куля пістолета Макарова має енергію близько 300 Дж.

Тим не менш, при таких характеристиках еластичний уражаючий елемент здатний наносити дуже болісні поверхневі пошкодження шкіри. Сильний біль викликають влучання по суглобах. Декілька пострілів, зроблених з максимально високими швидкістю і кучністю здатні придушити волю атакуючого продовжувати напад.

При тому, що куля має невисоку зупиняючу дію, її важлива перевага полягає в низькій проникаючій здатності. Еластичний матеріал, з якого зроблений уражаючий елемент, при контакті з тілом сплющується, що разом з низькою вагою кулі унеможливлює ураження внутрішніх органів при стрільбі з дозволеної дистанції (більше 3,5 м). Таким чином, вбити людину з травмату через необережність досить складно.

Щодо зручності використання, травмат випереджає будь-які інші засоби самозахисту. Сьогодні можна вибрати модель, що оптимально підійде для щоденного прихованого носіння.

Дізнатися більше нюансів щодо травматичної зброї можна на сайті Gear Shout – gearshout.net/travmatychna-zbroya-pro-shcho-slid-znaty-pered-yiyi-pokupkoyu/. Там повною мірою розкрито всі питання щодо вибору цього засобу самооборони.

Пневматичний пістолет

Зупиняюча дія у металевої кульки, випущеної з даної зброї, повністю відсутня. Її енергія не перевищує 4 Дж і все, чого можна досягти при стрільбі по людині, – викликати ще більший сплеск агресії, при цьому втративши дорогоцінний час, за який, можливо, можна було втекти. При влучанні з близької відстані по тілу неприкритому одягом, відчуття нападника можуть бути дуже болючими, проте аж ніяк не тієї інтенсивності, яка необхідна, щоб змусити його зупинитися.

Пробивна дія уражаючого елементу вкрай низька. Їм можна завдати тяжкої шкоди здоров'ю лише влучивши у око. Використовувати пневмат для самооборони – безглуздо.

Крім того, пневматичний пістолет не вдасться носити постійно готовим до стрільби без шкоди для його внутрішніх частин. Балончик з вуглекислим газом підключається до клапана безпосередньо перед використанням та від'єднується після нього. В іншому випадку відбувається швидке зношування гумових ущільнювачів, що ще сильніше знижує балістичні характеристики кулі.

Револьвер під патрон Флобера

Тут важливо нагадати, що у визначенні зупиняючої здатності важливе місце займає час, тобто нападник повинен припинити атаку буквально миттєво або за лічені секунди. Не слід плутати її із забійною дією кулі. Зловмисника важливо миттєво нейтралізувати, а не вбити.

Револьвер Флобера не зупинить людину за прийнятний час. Розмір і дульна енергія уражаючого елемента (близько 7 Дж) недостатні для цього. У той же час, пробивна здатність кулі в даному випадку відносно висока, і при невдалому збігу обставин вона здатна пошкодити внутрішні органи та вбити нападника. Однак до того, як зловмисник повністю відчує наслідки від поранень, він встигне завершити задумане. В результаті є всі шанси постраждати від нападу і при цьому завдати людині поранень, які протягом найближчих годин призведуть до її смерті.

Револьвер Флобера відносно зручний для щоденного носіння, але як засіб самозахисту непридатний.

Що вибрати?

Серед представленої в цій статті зброї, у травмата немає альтернативи. Але він, на жаль, доступний не всім громадянам через законодавчі обмеження (див. Наказ МВС України №379 від 13.06.2000 р.), а також досить високу ціну.