Зубчастий ніж відмінно справляється з нарізанням хліба, а також з акуратним розрізанням кондитерських виробів та соковитих фруктів та овочей. Зубчасте лезо дозволяє пиляти продукт ножем, не завдаючи на нього великого тиску. Так ми уникаємо можливості розчавити ніжний продукт чи інгредієнт під час розрізання, чи, навпаки – зламати ніж о продукт з твердою поверхнею.
Як правильно використовують зубчасті хлібні ножі?
Цим ножем пиляють неначе маленькою пилкою, не оказуючи сильного тиску, плавними пиляючими рухами. Всю роботу мають зробити зубці. В ідеалі, вони проколюють та розрізають хрустку зовнішню поверхню хліба, не пошкоджуючи його м’яку внутрішню частину. Зубці «вчепляться» в хлібну скоринку, коли ви злегка натиснете на лезо та потягнете його до себе. Можливо, вам доведеться зробити кілька проходів, перш ніж ви розріжете весь буханец.
Радимо вам звертати увагу на ножі довжиною 20-30 см, бо саме ними вам доведеться робити менше проходів для розрізання великого буханця хліба чи торта. В результаті ви зробите розріз швидше, а отримані скибочки будуть рівнішими та охайнішими.
Як на ефективність хлібного ножа впливає форма зубців?
Різні моделі ножів можуть мати різні розміри зубців різної форми. Від цього залежіть поведінка ножа під час роботи. Так ножі з великими зубцями добре розпилювати твердий хліб та овочі на кшталт гарбузів та кабачків. Ножі з хвилястим лезом краще підходять для делікатного розрізання тортів та інших кондитерських виробів.
Чим зубчастий ніж для хліба відрізняється від кухарського ножа?
У той час як кухарський ніж (шеф-ніж) є універсальним ножем, здатним для виконання самих різних завдань від нарізання м'яса до подрібнення зелені, зубчастий ніж є вузько спеціалізованим інструментом. Але це не робить його менш корисним.
По-перше, хліб є майже на кожній кухні. Тому хлібний ніж теж там бути.
По-друге, зубчасті леза ідеально підходять не тільки для нарізання хліба, не менш добре вони впораються, наприклад, з нарізанням тонкими скибочками помідорів або розрізанням твердих ананасів чи зимових кабачків.
Чи затуплюється з часом хлібний ніж?
Як і всі кухонні ножі, зубчасті ножі з часом затуплюються і починають різати гірше. Як правило, якісний зубчастий ніж залишаються в хорошому робочому стані не менше п'яти років. Ви можете продовжити термін служби вашого ножа, миючи їх вручну, і ніколи не поміщаючи їх в посудомийну машину.
Також не менш важливо після кожного миття протирати ніж насухо, та зберігати його в спеціально відведеному для цього місці на кшталт спеціальної підставки чи настінної магнітної смуги.
Миття у посудомийній машині та зберігання у звичайному ящику серед іншого кухонного знаряддя швидко пошкодить ніж та приведе його до неробочого стану.
Чи можна якось наточити зубчастий ніж?
Технічно так, але чи потрібно це робити – це інша історія. Заточування хлібного ножа вимагає уваги до кожного окремого зубця, що є важкою справою, що потребує доволі високої кваліфікації. Економічно вигідніше замінити ніж приблизно через 5 років використання (або коли ви побачите, що зубці затупились).
Для чого ще можна використовувати хлібний ніж?
Ви можете використовувати хлібний ніж, щоби обрізати торт, розділити бутерброди на четвертинки чи половинки або нарізати печеню. Гарно та охайно хлібний ніж розрізає соковиті овочі та фрукти. Зубці розрізають шкірку, та проходять скрізь соковиту товщу фрукта, не вичавлюючи з нього сік. Крім того, нагадуємо, що чіпкі зубці дозволяють легко розрізати товсту та тверду шкірку кабачків, брукви і навіть ананасу.