Якісний, добротний шеф-ніж є необхідним інструментом для будь-якого домашнього або професійного кулінара. Хоча на нашому ринку зараз є багато типів кухонних ножів, саме шеф-ніж виділяється серед інших за кількома ключовими характеристиками. Бо кожен профі скаже, що немає на кухні ножа більш корисного та універсального, чим шеф-ніж!

За допомогою цього ножа кухар може без проблем подрібнити будь яку кількість зелені, нарізати овочі та різні види м’яса, наприклад яловичину чи птицю.

Щоби отримати максимальну віддачу від своїх ножів, радимо вибрати не просто правильний ніж, а саме той ніж, що вам потрібний. Різні типи ножів підходять для різних типів використання, і вибір правильного ножа є ключем до успіху на кухні. Наприклад, як ми вже казали, саме кухарський ніж є найбільш універсальним і популярним ножем європейської кухні. Довжина цих ножів коливається від 15 до 30 сантиметрів. Для професійної кухні часто вибирають більші леза, тоді як менші краще підходять для домашнього використання.

Щоб правильно користуватися кухарським ножем, потрібна практика і вміння. Саме тому для кухарів-початківців кращим буде лезо меншого розміру. І саме тому в комплекті більшості кухонних наборів разом з кухарським ножем є ножі меншого розміру – ніж для чищення овочів та універсальний. Ця трійка ножів (шеф, універсал, овочевий) має охопити всю різноманітність справ з нарізання, що може знадобитися домашньому кухарю. Саме тому її називають «великою кухарською трійкою». 

Для великих та жорсткіших інгредієнтів, таких, як яловичина, свинина та птиця, зазвичай краще підходить лезо більшого розміру. Саме подібні справи – робота для добротного шеф-ножа. 

Також розрізняють кухарські ножі і за формою леза. Дві найпопулярніші – французьке лезо з тонким і прямим профілем і німецьке лезо з його більш широкою та вигнутою формою. Французьке лезо найкраще підходить для нарізання тонких шматочків філе, фруктів та сирів, а німецьке – для нарізання більш товстих шматків м’яса, птиці та використання спеціальної техніки різання «у розкачування» чи «маятником».

Крім форми і довжини, ножі розрізняють за типами рукоятей. Найпоширенішим типом є так званий фултанг, де дві пластини – накладки приклепуються до довгого сталевого хвостовика леза, на якому, як на хребті, тримається вся конструкція. Дерев'яні та пластикові накладки для такого типу рукоятей інколи наклеюються, але ми радимо вибрати саме приклепані. Такий тип рукояті є найбільш довговічним і простим у ремонті (можна просто поміняти пошкоджені накладки). Фултанг також забезпечує хороший баланс і контроль ножа під час використання.

Інші типи рукоятей також можуть мати спеціально розроблений дизайнерами красивий або особливо зручний, ергономічний дизайн. Вирішуючи, з яким типом рукояті кухонний  ніж придбати, варто пам'ятати, що, наприклад, дерево може пошкодити довге перебування у вологому середовищі, а метал може легко ставати слизьким. З цієї причини рукояті з якісної гуми, пластику чи композитних матеріалів часто є найбезпечнішим вибором, оскільки на них не так впливає спека чи холод і серед них легко знайти варіант з нековзкою поверхнею.

Щоби ваш ніж різав добре та керовано, важливо регулярно його підточувати. Це можна зробити точильним каменем або мусатом. Але треба пам’ятати про правильну техніку, щоби не пошкодити лезо. Крім того, важливо чистити ніж після кожного використання та зберегти його подалі від прямих сонячних променів, тепла та вологи, оскільки це може пошкодити матеріал рукояті чи пошкодити її кріплення, а також привести до корозії леза.

Гарний ніж шеф-кухаря є безцінним надбанням на будь-якій кухні, тож якщо за ним правильно доглядати, ви зможете отримувати переваги від використання якісного гострого леза протягом багатьох років.