Манга – це японський комікс. Дуже часто саме таке визначення можна почути у відповідь питанням «що таке манга?». Пояснення є ємним і зрозумілим, але, на жаль, поверхневим і невдалим, тому що відбиває бажання розбиратися далі. Насправді манга - щось набагато більше, недарма це єдиний вид коміксів, що має власну назву, відоме у всьому світі. Ця стаття – для тих, хто хоче дізнатися, що таке манга насправді.

Потрібна манга українською? Шукай її на сторінках сайту geekach.com.ua!

Шарон Кінселла, яка викладає в Манчестерському університеті, наприклад, вважає, що своїм походженням манга завдячує американським коміксам, які потрапили до Японії після окупації 1945-1952 років. З такою думкою не можна не погодитись, хоча б частково, адже після стільки років ізоляції японці жадібно вбирали все нове. Вплинули на сучасну мангу та американські кінофільми, телебачення та – в тому числі – мультиплікація студії «Дісней». Але що самі японці? Невже за всі роки, проведені в ізоляції від Заходу, в Японії не з'явилося своїх «химерних картинок»?

Згідно з Марком МакУїльямсом, перший японський комікс з'явився ще в XII столітті. Його автор - буддійський монах Тоба Седзо, який намалював чотири сувої, званих тедзюгіга - "веселі картинки з життя тварин". Що ж примітного у цих малюнках? Кожен сувій розповідає історію, читати яку потрібно праворуч-наліво (як мангу). Найбільший сувій – цілих 11 метрів у довжину – показує побут японців XII століття, зображених у вигляді тварин. Свитки – національне надбання Японії та зберігаються у музеях Токіо та Кіото. Пізніше, в середині XVII століття, набули популярності два нових напрямки в мистецтві – оцу-е та укіє-е. Оцу-е – народна творчість, картинки, які найчастіше зображують простенькі сатиричні сюжети, забезпечені підписами, що пояснюють. Укіє-е – всім відомі гравюри, на яких можна було побачити чудовиськ, борців сумо чи чудових гейш.

Манга сьогодні

Все тече, все змінюється. Як би глибоко коріння манги не йшло в японську традицію, все ж таки сучасну форму цей вид мистецтва набув тільки в 50-х роках XX століття. Прогрес в економіці та друкарській справі дав художникам можливість створити щось нове, дозволив їм розповісти всій країні чудові історії. Кожен незвичайний твір, що виходив тоді, створювало новий жанр, ставало проривом.

Поки спеціальний комітет із цензури в коміксах, відомий як Comics Code Authority, десятки років гальмував розвиток коміксів у США, перетворюючи їх на розвагу виключно для дітей, у Японії манга розквітала і почувалася цілком вільно. Зараз це ціла індустрія, що стала символом Японії нарівні з самураями, сакурою та аніме. На її батьківщині мангу читають усі, від малого до великого.