Популярність вафель сьогодні просто неймовірна. Їх готують вдома, у фудтраках, в невеличких кав’ярнях, закладах фастфуду і великих ресторанах. Деякі країни зробили національним надбанням особливі рецепти цього десерту. Різновидів вафель стало так багато, що одним видом приладу для їх приготування вже не обійтись. Тому купівля вафельниці потребує обізнаності в цій темі.

вафельниця

Основні види вафельниць

На українському ринку ресторанного обладнання асортимент комерційних вафельниць дуже великий. Інтернет-магазин Full Kitchen готовий запропонувати ці прилади для любого роду вафель по цінах широкого діапазону https://fullkitchen.com.ua/vafelnicy. Сьогодні можна придбати такі види вафельниць:

  1. Для бельгійських вафель. За класичним рецептом ці вафлі виходять пухкими, достатньо щільним, найчастіше прямокутної форми із глибокими комірками. У такі глибокі пустоти вміщається багато смачної начинки, що робить їх надзвичайно смачним десертом. На такій вафельниці також випікаються схожі льєзькі вафлі та віденські.
  2. Для гоконгських вафель. Цей тип вафель надзвичайно популярний. Прошарок тіста теж достатньо товстий з великими округлими комірками, які зазвичай заповнюються горішками, драже та іншими смаколиками. Самі вафлі подають у вигляді ріжка повного смачного начиння. За таким самим принципом працюють і інші вафельниці для фігурних виробів (для тайякі, корн-догів, вафель ялиночок, горішків), що пропонує в широкому асортименті компанія «FullKitchen».  
  3. Для тонких вафель. Малюнок такої матриці має піксельну не глибоку структуру, завдяки чому вдається отримати тонкий хрумкий корж, який ще теплим можна скрутити у форму ріжка чи трубочки. Такі вафельниці можуть бути як прямокутними, так і круглими. 

Важливі критерії вибору

Коли вже з типом вафельниці визначено, варто приділити увагу технічним і функціональним параметрам. Важливішими з них є:

  • Потужність. Від неї напряму залежить продуктивність пристрою (або кількість приготування виробів за один робочий цикл). Показник варіюється від 450 Вт до 1600 Вт. Для домашнього використання достатньо буде і 700 Вт, а для професійного користування із високими потребами готового продукту варто купувати потужні машини від 1500 Вт і вище.
  • Матеріал. Матриці поверхонь зазвичай виготовляють з чавуну чи металу з антипригарним покриттям. Корпус може бути пластиковим чи металевим. Пластикові порівняно дешеві, але не витримують великих навантажень, тому підійдуть більше для домашнього користування. Пристрої з металевим корпусом міцніші і витриваліші.
  • Додаткові функції. Виробники додають захист від перегріву, різні насадки 2 в 1 і 3 в 1, ручки із захистом від опіків, таймер, індикатор нагріву, звуковий сигнал готовності тощо. 

Якісна вафельниця ніколи не буде зайвою на кухні, а з оптимально підібраним приладом для випікання цей чудовий десерт завжди буде довершеним.