Олійність насіння соняшника визначається вмістом питомої ваги сирого жиру та жироподібних речовин. Цей показник є основною характеристикою якісної сировини.
Залежно від умов вирощування технічної культури цей показник може відрізнятися. Аграрію необхідно знати значення олійності, тому що воно є причиною низької проростання та навіть загибелі врожаю.
Рослинні олії використовують у багатьох сферах, починаючи від приготування їжі та додавання до складу продуктів харчування до виробництва текстильної продукції та біопалива.
Методи аналізу олійності соняшника
Відповідно до ДСТУ лабораторний аналіз зерна включає технологічний контроль низки показників за допомогою приладів та реактивів. Перед перевіркою, зерна соняшника проходять ретельне очищення та подальшу пробопідготовку.
Для аналізу олійних культур існує кілька лабораторних методів, які нам допомогли описати спеціалісти компанії Venta Lab, яка займається реалізацією високоточного обладнання в Дніпрі та всій Україні.
Екстракційний
Вважається еталонним методом аналізу олійності соняшнику. Застосовується для ретельного вивчення зерна олеїнових культур за допомогою апарату Сокслета.
Мал.1 Автоматичний екстрактор Сокслета
Термогравіметричний
Аналізує відсоток вологи в масі зразка до, під час та після висушування за допомогою нагрівання.
Мал.2 Аналізатор вологості A&D MX-50
ЯМР-спектроскопія
На сьогоднішній день цей метод вважається найточнішим. ЯМР-аналізатор олійності в прискореному режимі встановлює вміст вологи та жиру згідно з міжнародним стандартом ISO 10565.
Мал.3 ЯМР-аналізатор Spinlock SLK-200
ІЧ аналіз
Експрес-метод аналізує крім олійності та вологості і такі показники як протеїн, крохмаль, жирні кислоти та інші. Цей спосіб ускладнюється калібруванням приладів та уніфікацією даних.
Мал.4 ІЧ-аналізатор Zeutec GRAIN NEO
Рефрактометричний
Такий метод стає альтернативним, якщо необхідно провести прискорений аналіз. За допомогою жирового рефрактометра виконується діагностика зерна кількість сирого жиру.
У результаті дослідницького комплексу аналізують такі характеристики:
- вологість;
- сміттєва домішка;
- олійність;
- кислотне число олії;
- наявність шкідників.
Мал.5 Автоматичний рефрактометр Atago RX-9000a
Визначення кількості вищезазначених показників — основна умова сертифікації сільськогосподарських продуктів, які встановлюють їхню вартість.
Зерна олійних культур, в тому числі соняшника, поділяють на класи залежно від якості сировини. Враховуючи отримані дані лабораторного аналізу, насіння належить до класу, який визначає потенційну сферу застосування.
Також необхідні додаткові дослідження, щоб застосовувати олійне насіння в кондитерській сфері. Для цього зерно соняшника має бути багате на протеїн і різні кислоти. Зокрема, проводять специфічний аналіз вмісту олеїнової кислоти.