Дедалі більше компаній переводять свою ІТ-інфраструктуру на cloud-технології. Ця послуга згодом обіцяє витіснити віртуальні та виділені сервери, не говорячи вже про звичайний віртуальний хостинг. Давайте розберемо, як що таке хмарний хостинг, які його переваги та для яких проектів його варто використовувати.
Хмарні ресурси з кожним роком стають дедалі важливішими для функціонування ІТ-інфраструктури різних компаній. Це пояснюється високою надійністю та масштабованістю рішення, крім того, використання хмари – відносно недорога та доступна послуга. У майбутньому можливий сценарій, за яким майже 100% бізнес-процесів перейдуть на хмарні послуги.
За кордоном популярність хмарних технологій призвела до того, що більшість великих компаній вже перевели частину своєї інфраструктури до хмар. В Україні позиції такої технології ще недостатньо зміцнилися, але великі корпорації потроху звертають увагу на такий сервіс. Наприклад, аналіз ринку хмарних послуг свідчить про те, що зараз в Україні є всього декілька крупних хостинг-провайдерів, які серед своїх послуг пропонують також і послуги хмарного хостингу.
Що це таке – хмарний хостинг?
Хмарний хост – це новий тип веб-хостингу, який використовує кілька серверів для гнучкого розподілу навантажень та ресурсів. Більшість хмар працюють за технологією «кластерів». Тобто, користувач підключається до серверів, що використовують ресурси централізованого пулу. В результаті, навіть у разі виходу однієї системи з ладу, користувача автоматично підключають до іншого сервера.
Використовуючи cloud hosting, ви отримуєте частину хмарного кластера. Це принципова відмінність від стандартних віртуальних хостингів, де ви отримуєте певний простір на сервері.
Пояснюючи простіше, хмарний хостинг – це набір пов'язаних серверів, кожен із яких отримує однакове навантаження. При виході одного серверу з ладу, на його місце підключається інший, що дозволяє забезпечити безперебійність системи.
Хмара має особливості: наприклад, плата стягується за фактично спожиті ресурси з урахуванням навантаження на сервери. Також технологія дозволяє змінювати тариф, що використовується, збільшуючи або зменшуючи дисковий простір. Це дуже зручно для нових сайтів, а також проектів із періодичним навантаженням та вираженою сезонністю попиту.
Структура хмарного хостингу
Формування cloud-сервера відрізняється від налаштування звичайного веб-хостингу. В його основі – розподілений підхід, який передбачає розподіл одного проекту за декількома місцями. Це робиться з метою запобігання простоям, які характерні для централізованого підходу. Багато великих сайтів переходять на подібні рішення, оскільки майже жоден сервер не може обробляти величезні бази даних без збоїв.
Замовляючи хмару, компанії потрібно буде визначитися з необхідними розмірами дискового простору, типом програмного забезпечення та додатками. Можна підібрати індивідуальну конфігурацію хмари, а за необхідності змінити тарифний план у будь-який час.
Переваги технології хмарного хостингу
Говорячи про те, що таке хмарний хостинг, не можна не сказати про його переваги щодо інших ІТ-рішень. Серед плюсів зазначають:
- Постійна доступність. Ви зможете отримати доступ до ваших сайтів 24 години 7 днів на тиждень. Для того щоб сервіс вийшов з ладу, повинні впасти всі сервери, що використовуються, одночасно, що практично нереально.
- Безпека. У хмарних серверах застосовується захист від DDoS-атак, а завдяки постійним бекапам відсутня загроза втрати даних. У разі непередбаченої ситуації ви завжди зможете відновити втрачені дані.
- Гнучкість. Cloud-хостинг дозволяє підібрати оптимальну конфігурацію ресурсів залежно від потреб.
- Відносно низька вартість. Ви платите тільки за ресурси, що фактично використовуються, тому ціна в більшості випадків буде вигіднішою, ніж при застосуванні виділеного сервера, але, значно більшою, ніж вартість віртуального хостингу.
Порівняння з іншими технологіями
Давайте подивимося, в чому головні відмінності та переваги хмарного хостингу в порівнянні з іншими популярними технологіями:
- Віртуальні сервери та хмара. VDS/VPS – потужніша платформа, яка підійде для великих проектів. На такому хостингу вдасться встановити будь-яке програмне забезпечення та програми, виконати налаштування та повністю підлаштувати систему «під себе». Cloud Hosting також дозволяє виконувати індивідуальні налаштування, але можливості набагато менші.
- Shared хостинг та хмара. Shared хостинг (або загальний віртуальний хостинг) – найдоступніший варіант для розміщення сайту. Однак функціонал такого рішення мінімальний, тому хмарний хостинг є кращим. Звісно, Shared підійде для відносно невеликих проектів, проте забезпечити роботу великого сайту не зможе. При високих навантаженнях буде спостерігатися про значне погіршення роботи сайту.
- Виділений сервер та хмара. Фізичне обладнання більше підходить для великих проектів, які вимагають багато оперативної пам'яті, дискового простору та різних програм. На хмарі також можна встановлювати власні програми, але таке рішення більше підходить для невеликих та середніх сайтів. Однак можна поєднувати виділений хостинг та cloud в одній інфраструктурі.
Для яких сайтів підійде хмарний хостинг
Типи веб-проектів, що використовують cloud-рішення, так само різноманітні, як і проекти, що застосовують звичайний веб-хостинг для свого розміщення.
Сьогодні хмара стала активно використовуватись для критично важливих веб-проектів. Технологія забезпечує їх безперебійну роботу, що дозволяє уникнути простоїв та збитків. Найчастіше рішення обирають для:
- Великих інтернет-магазинів побутової та електронної техніки;
- Корпоративних веб-сайтів;
- Порталів лідогенерації;
- Проектів із великим щоденним трафіком;
Хмарні хостинги легко масштабуються, що робить їх привабливими для інформаційних порталів. Наприклад, при різкому стрибку відвідуваності завжди можна збільшити ресурси і, навпаки, зменшити їх під час простою.
Зрештою cloud-рішення можна назвати вдалим вибором для більшості проектів.
За своїм функціоналом хмара може сміло конкурувати із загальним хостингом та віртуальними сервісами.
Звичайно ж, не можна сказати, що хмарний хостинг – універсальне рішення для будь-якої IT-інфраструктури. При виборі враховуйте плюси та мінуси технології, особливості проекту, розміри баз даних та інші фактори.