Договором прийнято називати домовленість сторін, виходячи з якої виникають взаємні права та обов'язки, відбувається зміна чи припинення правовідносин. Відсутність угоди у належній правовій формі є достатньою підставою вважати договір неукладеним (навіть за наявності на вигляд нормально оформленого документа), а значить права та зобов'язання сторін щодо нього не виникли.

пошук помилок в угоді

Такі помилки призводять до того, що одна із сторін може використовувати незнання свого контрагента та оскаржувати реальну угоду навіть на етапі часткового її виконання. Саме тому ще на стадії укладання угоди рекомендується звертатися за юридичними послугами щодо аналізу договору, щоб уникнути таких неприємних ситуацій.

Про укладення договору, його суттєві умови та критичні помилки, які часто допускають сторони, не користуючись послугами кваліфікованих юристів, нам розповіли адвокати з договірної роботи об'єднання Альва Прайвесі.

Істотні умови договорів

У правовому суспільстві прийнято виділяти дві основні групи істотних умов:

  • Законодавчі. Умови, які названі у нормативно-правових актах як суттєві чи необхідні для договорів цього виду. Такими зазвичай є: предмет, терміни, ціна, а також ті, що характерні для певних видів договорів.
  • Суб'єктивні. Умови, щодо яких на вимогу однієї зі сторін має бути досягнуто згоди. У таких випадках відсутнє законодавче зобов'язання досягнення угоди за такою умовою, але вона породжується суб'єктивною вимогою і залишається на розсуд сторін.

До суб'єктивних умов можна, наприклад, віднести вимогу сторони викласти договір у письмовій формі з нотаріальним його завіренням у випадках, коли закон такої форми для цього виду угоди не передбачає. Контроль за дотриманням суттєвих умов зазвичай проводить спеціаліст з господарської діяльності під час ведення договірної роботи.

Наслідки відсутності істотних умов

Фахівці виділяють дві основні причини визнання договору неукладеним – дефект форми та дефект суттєвих умов. Все це призводить до того, що права та обов'язки сторін можуть вважатися недосягнутими, договір неукладеним, фактично відсутнім або договір може бути оскаржений однією із сторін ще на етапі виконання.

Це у свою чергу завжди тягне за собою певні негативні наслідки для однієї із сторін. Такими може бути: зрив виконання договору; подальша неможливість сторони виконати свої договірні зобов'язання перед іншими замовниками, покупцями; втрата чи заморожування на невизначений термін вкладених в угоду коштів чи інших активів; подальша тривала та витратна юридична робота щодо примусового повернення активів / грошей від другої сторони шляхом подання відповідних позовів до суду, а також подальше виконання судового рішення.

Нерідкі в житті кожної ситуації, коли потрібно провести перевірку нерухомості перед покупкою або отримати дані про рухомий об'єкт перед угодою. Юридична експертиза предмета договору є ключовою саме до підписання сторонами контракту, оскільки безпосередньо пов'язана з однією з істотних умов угоди (певного майна, речі).

підписання договору

Юрист з договірної роботи проведе не лише аналіз істотних умов, а й викладе договір у належній формі, виключивши чи змінивши всі пункти, які мають двояке значення або можуть вводити одну зі сторін в оману.

Детальну інформацію про юридичні послуги з підготовки та укладання договорів (контрактів, угод) від досвідчених юристів Альва Прайвесі дивіться за посиланням www.alvaprivacy.ua/ua/poslugi/commercial/skladannya-dogovoriv. Звертайтеся до перевірених фахівців з договорів та нехай питаннями ваших контрактів займаються професіонали!