У цій статті ми розглянемо, як зростала вартість металочерепиці у 2022 році через військову агресію росії в Україні. Повномасштабне російське вторгнення запустило процеси, які спричинили подорожчання всіх будівельних матеріалів, у тому числі й покрівельних. Також ми спрогнозуємо, чого очікувати від ціни на металочерепицю і профнастил у подальшому.
Металочерепиця і профнастил — найбільш ходові матеріали, пік затребуваності яких припадає на літо-осінь, коли покупці активно перекривають покрівлі. Чому ми їх розглядаємо? Справа в тому, що ці матеріали виробляються з однієї сировини — рулонної сталі.
До лютого 2022 року українські виробники працювали так. У листопаді Україна вкладала договори на купівлю і доставку рулонної сталі з виробниками цієї сировини, у тому числі з Китаєм, Південною Кореєю та Індією. Їх рулонна сталь стає основою для виробництва більш як половини всіх покрівельних матеріалів на будівельному ринку України. Кошти за бухти перераховуються у листопаді, а на початку нового року сировина морем доставляється в українські порти.
З 24 лютого росія розвернула повномасштабну війну в Україні. Закуплену сталь стало неможливо доставити до вітчизняних портів. Доставка рулонів затримувалася, що затримувало й виробництво. Перевалочний пункт знайшовся в Туреччині, звідки бухти везли автошляхами. Через це доставка подорожчала, бо за витрачене пальне треба платити. До того ж саме пальне теж виросло в ціні.
Перераховані фактори і визначили ріст ціни на металочерепицю на 40%. Статистика заводу “Модуль” на серпень свідчить, що попит на цей покрівельний матеріал знизився у порівнянні з 2021 роком втричі. Ситуацію рятує те, що жителі звільнених від російських загарбників територій відбудовують свої пошкоджені будинки. Адже зиму неможливо пережити з розгромленою покрівлею. А ще на ціну впливає ріст курсу долара і євро до гривні.
Ціна аналогічно виросла і на профнастил
Ситуація з профнастилом на покрівлю та сама. Якщо у кінці лютого, в березні та квітні подорожчання не було так відчутно, бо українські підприємці практично припинили свою діяльність, то у травні ціна на профнастил виросла. Причинами цього стали:
- дефіцит сталі на складах;
- ускладнена логістика (перевезення автомобільними шляхами замість морських, витрати на пальне);
- утруднені пошуки рулонної сталі в Європі.
Приблизно 60% профнастилу, який виробляється в Україні, походить із Китаю. Раніше з цієї країни була організована дешева логістика. Тепер транспортування ускладнилося. До того ж у Китаї економічна криза та нестабільна політична обстановка. Зростання ціни на профнастил на 37% порівняно з довоєнними часами зумовлене ще й нестабільним курсом долара до гривні: він теж постійно зростає.
Мансардні вікна подорожчали, але не так сильно
У випадку з мансардними вікнами ситуація трохи краща, і це добра новина. Станом на серпень 2022 року ціна на мансардні вікна виросла на 24%. Ця продукція доставляється переважно з Польщі. Оскільки вона не є вітчизняною, то її транспортування вимагає додаткових витрат, адже вартість пального підвищилась. Плюс до цього долар і євро постійно ростуть відносно гривні.
У підсумку скажемо, що зупинити ріст цін на металочерепицю, профнастил та мансардні вікна як комплектуючі для покрівлі зможе стабілізація курсу валют. Якщо вартість долара чи євро залишаться на рівні серпня 2022 року, то покрівельні матеріали подешевшають.