Доповнена реальність (AR) – це процес використання технології для накладання зображень, тексту чи звуків на предмети, які людина вже бачить. Користувач використовує смартфон або планшет, щоб змінити наявне зображення за допомогою програми. Він лише стоїть перед сценою та тримає свій пристрій, отримуючи змінену версію реальності. Існують різні способи, як музеї можуть використовувати цю сучасну технологію.

Яка різниця між доповненою та віртуальною реальністю?

Віртуальна реальність пропонує повне занурення в інший світ. Однак, AR демонструє реальність, а також її змінену версію поруч. VR замінює речі, що бачить користувач, пропонуючи альтернативну реальність. AR є лише додатком до того, за чим користувач може спостерігати. Це означає, що технологія буде корисною в процесі дослідження, навчання або отримання додаткової інформації. Вона також використовується для моделювання певних сцен в контекстному середовищі, що дозволяє підкреслити різницю з поточною реальністю. VR вимагає спеціальних інструментів: від сучасної гарнітури до датчиків. Для доповненої реальності потрібен лише смартфон або планшет, якщо завчасно завантажити відповідні програми.

Деякі з найбільш відомих застосувань технології AR належать до ігрового світу. Наприклад, «Pokémon Go» – це гра, в якій користувачі можуть «ловити» покемонів, що ховаються в навколишньому середовищі. Технології віртуальної реальності також широко відомі завдяки розважальній індустрії. Так, у захопливій грі «Jurassic WorldEvolution» геймерам доведеться рятуватися від велоцирапторів, проходячи крізь об'єкт на острові, за допомогою високореалістичного авіасимулятора Microsoft Flight Simulator ви відчуєте себе пілотом повітряного судна, а з «PokerStars VR» опинитеся за покерним столом на яхті в Монте-Карло або у космічному просторі. AR і VR – це технології майбутнього, які знайдуть своє застосування в багатьох сферах, та зокрема у культурі.

Як музеї можуть використовувати доповнену реальність?

Є багато можливостей для використання AR в музеях. Найпростіший спосіб – залучати її до супроводу окремих експонатів. Це означає, що відвідувачі отримають більше інформації, переглядаючи виставки за допомогою AR. Музеї могли б навіть використовувати технологію, щоб демонструвати цифрові роботи художників, порівнюючи їх із стандартними картинами. Також можна створювати багатовимірні презентації. AR дає можливість додати третій вимір дисплеям, оживляючи об’єкти чи сцени. У світі вже є багато установ, де AR діє на постійній основі. Такий підхід до справи вносить щось нове в наявні колекції, що дозволяє залучити ширшу аудиторію. Ось кілька цікавих способів, як музеї використовують доповнену реальність.

Національний музей природної історії, Париж

У червні 2021 року Національний музей природної історії в Парижі запустив доповнену реальність за допомогою додатку «Hololens» від Microsoft. Проєкт під назвою «REVIVRE» («Жити знову») дозволяє відвідувачам зустрітися з цифровими тваринами, які в реальному світі вже вимерли.

Лондонська Національна галерея

У 2021 році представники Національної галереї», розташованої в Лондоні, вирішили винести колекції Національної портретної галереї, Королівської академії мистецтв та власні експонати за межі стін музеїв, використовуючи технологію доповненої реальності, до якої представники громадськості могли отримати доступ через свої телефони. Користувачі завантажували спеціальний додаток, щоб активувати твори мистецтва, які були позначені QR-кодами, а розташовувались на вулицях у центрі Лондона, що досить незвично.

Національний музей Сінгапуру

Зараз у Національному музеї Сінгапуру працює захоплива інсталяція під назвою «Історія лісу». Виставка зосереджена на 69 зображеннях з колекції малюнків природознавства Вільяма Фаркухара. Їх було перетворено на тривимірну анімацію, з якою відвідувачі можуть взаємодіяти. Потрібно лише завантажити програму, а потім використовувати камеру свого телефону чи планшета, щоб досліджувати картини. Інсталяція, що враховує інтереси відвідувачів різного віку, використовує технологію, яка надає хороший досвід навчання. Подібно до Pokémon Go, відвідувачі можуть шукати та «ловити» предмети. У цьому випадку річ йде про рослини та тварини на картинах. Усі вони можуть стати частиною персональної віртуальної колекції, яку можливо створити, прогулюючись музеєм.

Колекція малюнків природознавства Вільяма Фаркухара це одна з найважливіших колекцій музею. Цей AR-проєкт, створений японським колективом цифрового мистецтва «TeamLab», оживляє малюнки. Аудиторія може взаємодіяти та досліджувати зображення, використовуючи новітні технології.

Художня галерея Онтаріо, Торонто

У липні 2017 року галерея співпрацювала з цифровим художником Алексом Мейхью. Результатом такої взаємодії стала AR-інсталяція під назвою «ReBlink». Мейхью кардинально змінив деякі з творів у колекції. Це дало можливість відвідувачам побачити їх в іншому світлі.

Люди використовували свої телефони чи планшети, щоб спостерігати за тим, як об’єкти оживають і переносяться в нашу реальність 21-го століття. Наприклад, картина «Жеребкування» Джорджа Агню Ріда зображує трьох персонажів. Їхні голови схиляються над спільною грою в спокійному місці. У сучасній версії Мейхью ці троє розділені та поглинені власними екранами телефонів. Позаду проїжджає задимлений транспорт. Художник дійсно цікавиться вторгненням технологій у сучасне життя. На його думку, нас постійно бомбардують образи, і в результаті ми споживаємо мистецтво прискореними темпами.

Використовуючи AR для цього проєкту, митець сподівався перетворити технологію на спосіб залучення, а не відволікання. Мета виставки – використовувати додаток AR, щоб змусити людей дивитися вгору, а не вниз. За словами організаторів, 84% відвідувачів цієї виставки повідомили, що відчувають себе залученими в мистецтво, а 39% знову подивилися на зображення після використання програми.

Смітсонівський інститут, Вашингтон

У 2017 році Смітсонівський інститут представив технологію AR, щоб надати абсолютно новий вимір одній з найстаріших і найбільш знакових колекцій свого музею. Багато скелетів в залі кісток музею виставлені з 1881 року. Тепер відвідувачі можуть завантажити додаток під назвою «Skin and Bone», який показує ці предмети в новому світлі.

У додатку є 13 скелетів, на які накладаються зображення, тим самим відтворюючи різні істоти. Користувачі можуть бачити, як шкіра і м'язи виглядали б поверх кісток, і як рухалися б тварини. Це дає їм унікальний погляд на історію експонатів і допомагає оживити експозицію. Відвідувачі можуть використовувати додаток, щоб побачити, як злітає кажан-вампір або як змієшийка ловила б рибу.