Металевими виробами в технічній та товарній номенклатурі звуться не будь-які предмети з металу, а лише уніфіковані витратні матеріали, призначенням яких є з’єднання конструкційних деталей. Купити анкери в Україні, придбати саморізи, болти, гайки, гвинти, шайби не складно, але серед них є багато виробів, конструкційно дуже схожих між собою. Метою нашої статті є висвітлення деяких відмінностей металевого кріплення, завдяки чому ви зрозумієте, який вид потрібно обрати для виконання технічних завдань, що стоять перед вами.
Зосередимось лише на тих металевих виробах, які важко сплутати між собою, і особливості застосування яких є не такими очевидними.
Саморіз чи шуруп: у чому відмінність?
Шуруп і саморіз легко сплутати, але лише необізнаному споживачеві. Спеціаліст одразу помітить різницю між ними, що полягає у наступному:
- Стрижень шурупу покритий різьбленням повністю або часткового, саморізу – завжди повністю;
- Стрижень саморізу закінчується вістрям або свердлом, у шурупа ніколи не буває свердла.
Також існують відмінності, які неможливо помітити, що полягають в особливості застосування двох метвиробів. Шуруп завжди вкручується в готовий отвір, а саморіз потребує такого лише на матеріалах, які можуть розтріскатися (тонка та тверда деревина). Також метал саморіза більш твердий, а сам виріб універсальніший за шуруп.
Болти та гвинти
Болти та гвинти потрібні для утворення роз’ємного, але найміцнішого з’єднання за допомогою готового різьблення деталі, що приєднується. Болт застосовується там, де діють навантаження на розтяг та злам (зсув), а гвинти – лише на розтяг.
Також вважається, що болт забезпечує з’єднання через взаємодію з гайкою, а гвинт – через різьблення отвору в масиві деталі, що приєднується. Існують відмінності й у головках: у болта вона шестигранна, під важільний інструмент (ключ), а у гвинта голівка має шліц під викрутку. Зустрічаються кріплення, що мають шестигранні голівки з шліцом, які не можна однозначно класифікувати – тоді доводиться проводити лабораторні випробування, щоб визначити назву виробу. Так, болт витримує певні нормативні навантаження на поперечний зсув (злам), які будуть руйнівними для гвинта.
Існує схожий виріб – шпилька. Вона взагалі не має голівки, а різьблення нанесене на обох кінцях стрижня та розділено нерухомою шестигранною гайкою. Останньої може не бути, тоді стрижень має або суцільне різьблення, або просто гладку ділянку посередині.
Шайби та гровери
Шайби від гроверів відрізнити просто – останні мають форму розрізаного кола с розведеними по висоті кінцями. Це допомагає підпружинити гайку та запобігти самовільному розкрученню кріплення.
Шайби завжди мають форму цілого кола, всі вони служать для збільшення площини тиску гайки (головки болта), але існують й зубчасті та багатолапчасті шайби, що поєднують також функціонал гровера.
Розуміючи такі особливості, зробити вибір потрібних металевих виробів неважко. Але якщо є сумніви, спеціалісти оптового сайту Дінмарк завжди підкажуть, які метизи варто придбати для найефективнішого вирішення конкретних технічних завдань.