Протягом своєї кар'єри вчитель має проходити курси підвищення кваліфікації викладачів – обов'язково. При цьому якихось конкретних курсів, обов'язкових для проходження всіма, немає. У законодавстві прописано право вчителя на підвищення кваліфікації не менше одного разу на три роки, а обов'язок забезпечити це підвищення кваліфікації закріплено за організацією – школою.
У законодавстві чітко зазначено, що додаткова професійна освіта може бути двох видів. Перший – це підвищення кваліфікації у межах поточної професійної діяльності (курси від 16 години). Другий – це перепідготовка, здобуття іншої кваліфікації (курси від 250 годин). Є рекомендації пройти таку перепідготовку для тих, хто не має профільної освіти, але працює у школі.
Але є навички, які стають необхідними для вчителів через обставини. Наприклад, як ніколи актуальним для вчителів стало навчання цифровим технологіям освіти. Період дистанційного навчання показав, що у багатьох педагогів із цим є проблема. Крім того, кожному вчителю важливо підвищувати кваліфікацію у напрямку сучасних освітніх тенденцій, вимог до освітнього процесу: педагог має розуміти, як працювати з функціональною грамотністю чи метапредметними.
Цього року на державному рівні обіцяють переглянути систему атестації для вчителів, зробити її цифровою, універсальною, прозорою. Будуть додали нові шкали, за якими педагоги можуть оцінити себе. Тепер їх чотири: з емоційного вигоряння, цифрових компетенцій, функціональної грамотності та з компетенцій успішного вчителя. Така діагностика буде проводитися раз на півроку - вона допоможе педагогам визначати для себе напрямок професійного розвитку. Це як у лікарні: спочатку йдеш здавати аналізи, а потім починаєш лікування. Крім того, діагностика дозволяє вчителю виявити свої сильні зони та використовувати їх у роботі. І, звичайно, тут потрібна позиція держави, щоб була можливість сприймати діагностику як інструмент розвитку, а не як інструмент контролю та подальшого тиску на вчителя. На жаль, у нас ставлення до діагностики дуже насторожене. Крім того, важливо, щоб діагностика була досить простою у технічній реалізації. Зараз нерідко для діагностики потрібно записати відео-урок, зібрати величезне портфоліо і таке інше – зрозуміло, що вчителі на це вирішуються рідко та неохоче.
Ще один важливий аспект – щоб створювати якісні курси підвищення кваліфікації, потрібні хороші методисти, які самі постійно навчаються.