Усі морські порти України заблоковано. Морські перевезення зупинені. Олександр Ейсмонт, керівник компанії Євротермінал вважає, що тільки проривні рішення, та зниження бюрократії допоможуть вирішити проблему міжнародної доставки вантажів.
В першу чергу це стосується експорту зерна, через блокування якого світовий ринок зазнає суттєвих втрат. Це десятки мільйонів тонн які можна доставити покупцеві тільки морськими шляхами.
Тому проривні рішення в першу чергу мають стосуватися розблокування портів України. Це надскладне завдання, вважає Олександр Ейсмонт. Адже в умовах війни має створити певні табуйовані напрямки, яких воєнні дії не мають стосуватися.
Окрім розблокування портів необхідне розділення приватного та бізнес перетину кордонів
Зрозуміло, якщо такі рішення вдасться напрацювати дипломатичним шляхом, то вони стосуватимуться окремих галузевих напрямків, які мають стратегічно важлива значення для світового ринку. На думку Олександра Ейсмонта, це може буде залізорудна галузь, експорт зернових культур, тощо.
Росія ніколи не піде на формат – війна війною, а бізнес – бізнесом. Тому навіть теоретично увесь товаропотік не может бути повернений найближчим часом до перевезень морськими шляхами.
Тому для усіх інших видів товарів необхідна ефективна логістична модель позбавлена зайвої бюрократії та гальмувань при перетині кордонів.
Як ситуація виглядає зараз? Наразі, одні й ті ж пропускні пункти використовуються і для вантажоперевезень, і для приватних осіб. Черга майже не просувається. При таких умовах про ефективність не може бути й мови.
То ж потрібно розділяти такі пункти. Щоб бізнес мав ширші можливості для імпорту-експорту.
Криза може знищити всю економіку – Олександр Ейсмонт
Воєнна криза може зруйнувати українську економіку. Цього не можна допустити. Тому варто оптимізувати зусилля та вберегти товарообіг. Те, що ми зараз не можемо виробляти, потрібно заміщати західною пропозицією. Це також додаткове навантаження на логістику.
Як це зробити? Диверсифікувати магістральний рух. Якщо наразі приватний транспорт буде обмежений у русі за певними напрямами – це не стане катастрофою. Але розвантажить автошляхи для бізнесу та товаропотоку. Такі рішення можуть бути тимчасові. Та кризис потребує різких рішень. Інакше лагідні умови для всіх призведуть до безповоротних втрат.