Автор фото: bill wegener Джерело: Unsplash

Кінець січня, а точніше - понеділок 24 січня 2022 року, став важливим днем для багатьох громадян Уганди. Саме в цей день в країні дозволили відновлювати економічну активність після майже двох років закриття.

Бари, нічні клуби, ресторани та інші розважальні заклади офіційно зачинили свої двері в березні 2020 року під час першої хвилі COVID-19, що охопила Африку. Проте, незважаючи на не досить приємні правові наслідки, деякі заклади і далі працювали підпільно.

24 січня також скасували нічну комендантську годину, коли все населення Уганди не мало права виходити на вулицю після настання темряви. Це найдовший локдаун у світі, навіть з огляду на суворі обмеження в країнах Азії та Океанії.

Повне відкриття, за винятком бода-бод

Поновлення економічної активності нікого не здивувало. Ходили чутки, що за декілька тижнів до президентської промови 31 грудня, президент країни, пан Мусевені, почне діяти.

У зверненні до народу він оголосив про "відкриття" всіх галузей народного господарства упродовж тижня, що розпочнеться 24 січня, за винятком бода-бод (мотоциклетне таксі, що працює в кожному куточку країни). Пан Мусевені відзначив, що таксистам бода-бод "забороняється працювати вночі", і для них збережуться норми комендантської години з 19:00 до 05:30. Таку заяву пізніше підтримав і прессекретар уряду Кріс Барьомунсі, котрий зазначив, що така заборона на роботу в нічні години це питання стримування розповсюдження COVID-19 та особистої безпеки громадян.

Мусевіні вирішив зняти обмеження після декількох місяців демонстрацій за скасування локдауну за участю людей, які переконані, що ізоляція сприяє розвитку психічних розладів та різних залежностей, на кшталт залежності від азартних ігор. За даними деяких досліджень, останнім часом в країнах Африки на південь від Сахари зросла кількість людей із різними видами залежності, проте не можна однозначно сказати, що причиною такого зростання є саме локдауни. Працівники індустрії бода-бода виступають за скасування комендантської години, вказуючи на "несправедливість" такого заходу. Але Барьомунсі зауважив, що наразі це "зробити неможливо".

Проте, водії та прихильники бода-бод не полишають надії. Швидше за все найближчим часом вони зустрінуться з представниками уряду для обговорення процедури скасування поточних обмежень.

Соціальна дистанція

Поновлення економічного життя супроводжуватиметься суворими заходами для забезпечення охорони здоров'я та безпеки громадян. На всій території країни необхідно дотримуватися типових інструкцій виконання робіт та надання послуг, разом із використанням масок у барах та забезпеченням необхідної соціальної дистанції між людьми. Пан Барьомунсі окремо наголосив на необхідності дотримування таких інструкцій, оскільки саме власники відповідних закладів нестимуть відповідальність за порушення.

Відповідні вимоги висуваються й до шкіл, але є побоювання, що через брак ресурсів (масок та антисептиків), у багатьох із них вони не дотримуватимуться. Через малу кількість учнів у школах у країні почали перейматися довгостроковим впливом на процес навчання наступних поколінь. Багато експертів погоджуються, що найтриваліше у світі закриття шкіл уже може мати необоротні наслідки для розвитку грамотності серед дітей.

Суворі локдауни в інших країнах

Суворий локдаун запроваджений не тільки в Уганді. На території декількох країн запроваджено комплекси заходів, що називаються "Нульові показники Covid", якими передбачений повний або частковий локдаун, навіть після одного випадку захворювання.

Найвідомішими прихильниками запровадження таких заходів є Австралія та Нова Зеландія, при чому в Австралії лише нещодавно скасували відповідні обмеження. Показника в менше ніж 50 смертей за тиждень упродовж першого року пандемії вдалося досягти через величезні економічні втрати. Це стало причиною грудневого "відкриття" економіки прем'єр-міністром країни, Скоттом Моррісоном. На жаль, за часів "омікрону" цей показник різко виріс. З іншого боку, уряд Нової Зеландії вирішив не відкривати кордон до кінця лютого. Попри переконання експертів про те, що кількість смертей вдасться взяти під контроль, навіть лідер країни, Джасінда Ардерн, вимушено скасувала власне весілля.

Досвід боротьби з епідеміями в Азії дозволив країнам цього регіону швидко вводити локдауни. Китай став найпершою країною у світі, де ввели локдаун після першого ж випадку захворювання на COVID-19 в місті Ухань. Проте, за даними експертів, найефективніші на материку методи боротьби запровадили на території Тайваню, Сінгапуру та Гонконгу. Стратегія боротьби в Сінгапурі відштовхувалася від комунікації. Як зазначив один академік у сфері охорони здоров'я, своєчасне звернення Лі Сянь Луна стало "найрозкішнішим прикладом повідомлення про небезпеку" та допомогло знизити рівень страху в країні в лютому 2020 року. На додачу, у цій країні успішно запровадили такі заходи зі стримування розповсюдження вірусу як соціальна дистанція, регулярне миття рук та постійне інформування щодо поточної ситуації з урядових джерел. З іншого боку, системи обов'язкового відстеження та контролю за громадянами в країнах Азії дозволяють більше контролювати громадян, ніж у Європі та США.

Завершальний етап пандемії

З огляду на зростання оптимізму щодо кількості випадків зараження "омікроном", директор Європейського регіонального бюро ВООЗ Ганс Клюге почав говорити про "завершальний етап пандемії". Та чи не зарано для таких розмов? Особливо з урахуванням того, що наявність світла в кінці ковідного тунелю безпосередньо залежить від успіху таких африканських країн як Уганда.

А в Уганді ще дуже далеко до "завершального етапу". На момент написання цієї статті, лише 2 млн осіб отримали повну вакцинацію, а це лише 4% всього населення країни. Якщо ця країна бажає успішно відновити власну економіку без хвилі нових інфекцій, для неї конче необхідно підвищувати кількість щеплень.