Банкрутство при певних обставинах є єдиною можливістю позбутися значної частини боргів.
Зарубіжний досвід свідчить про те, що банкрутство фізичної особи - це цілком обґрунтована процедура. Однак у зв'язку з тим, що вона має достатню кількість юридично значущих наслідків, ініціювати її потрібно в крайніх випадках.
У більшості випадків ті, хто задається питанням про те, як оголосити себе банкрутом, вважають, що дана процедура автоматично списує всі борги. Насправді це не так! У Кодексі України про процедуру банкрутства перераховані види заборгованостей, які не підлягають списанню. Саме про них ми сьогодні поговоримо.
Суть процедури банкрутства
Основна мета процедури - допомогти громадянам України вибратися з боргової ями. Однак просто так оголосити себе банкрутом неможливо. Для цього потрібні підстави, а саме:
- наявність заборгованості по фінансовим зобов'язанням перевищує 30 мінімальних зарплат (на 01.10.2021 загальна сума боргу повинна бути вище 180 000 грн.);
- протягом останніх двох місяців особа не сплачує заборгованість по кредитах та інших обов'язкових платежах;
- державним виконавцем було винесено постанову відносно боржника про відсутність майна, що підлягає стягненню;
- існує загроза неплатоспроможності.
Останній пункт має на увазі під собою наявність обставин, які свідчать про те, що найближчим часом громадянин не зможе виконувати фінансові зобов'язання перед кредиторами.
Законодавець не уточнює, які саме обставини можуть вплинути на платоспроможність особи. Однак, для того щоб суд прийняв їх до уваги вони повинні бути максимально серйозними. Тобто тимчасова відсутність роботи не є причиною для визнання громадянина неплатоспроможним.
Важливо розуміти, що процедура банкрутства ініціюється за заявою фізичної особи. При цьому відповідно до ч. 4 ст. 119 Кодексу про банкрутство, боржник, який раніше був притягнутий до адміністративної або кримінальної відповідальності за шахрайство, незаконне отримання кредиту, злісне ухилення від сплати податків і кредиторської заборгованості, не має права подавати заяву про банкрутство.
Крім цього майбутній банкрут повинен бути максимально відкритим перед судом і фінансовим керуючим. Якщо громадянин навмисне приховає інформацію про наявність у нього великих грошових сум або цінного майна, в списання боргів йому буде відмовлено.
Які борги будуть списані з заявника
К заяві про банкрутство боржник повинен докласти конкретизований список кредиторів і вказати чіткі суми заборгованості перед ними. Борги, які не будуть перераховані в даному переліку, списанню не підлягають.
Списати можна тільки ті борги, які підтверджуються документально. Іншими словами, анулювати борг перед перед фізичною особою, який підтверджується написаної вручну розпискою, неможливо.
Відповідно до п. 5 ст. 41 Кодексу про банкрутство, списанню не підлягають такі види заборгованості:
- по аліментах;
- по відшкодуванню шкоди життю і здоров'ю, а також інші борги, пов'язані з особистістю кредитора;
- по заробітній платі і по виплаті єдиних соціальних внесків (даний пункт актуальний для індивідуальних підприємців);
- по відшкодуванню шкоди чужому майну (за умови, що шкода була завдана заявником).
Адміністративні та кримінальні штрафи також не підлягають списанню.
Крім цього, не варто розраховувати на списання заборгованості, яка утворилася в результаті вчинення злочину і в результаті залучення заявника до субсидіарної відповідальності.
Відповідно, громадянин може списати заборгованість за банківськими кредитами, мікрофінансовим позиками, боргами за комунальні послуги, податків і зборів, а також за фінансовими зобов'язаннями, пов'язаних з договорами поставки, підряду тощо