Веганство - одне з різновидів радикального вегетаріанства, яке передбачає виключення з меню м’яса та продуктів тваринного походження, включаючи яйця та молочні продукти.  

Збалансована веганська дієта - це здорово

Велике споживання продуктів тваринного походження є однією з провідних причин поширених захворювань, пов’язаних із способом життя, таких як:

  • ожиріння,

  • діабет,

  • серцево-судинні захворювання. 

Різноманітна та збалансована дієта на основі рослин, наприклад веганське рослинне м’ясо може допомогти мінімізувати ризик цих захворювань. Академія харчування та дієтології повідомляє, що добре спланована вегетаріанська дієта підходить на всіх етапах життя, включаючи вагітність, годування немовлят, дитинство та підлітковий вік.

Крім того, рослинний раціон знижує ризик захворювань, що передаються продуктами харчування, сальмонели та інших бактерій, а також впливу токсинів навколишнього середовища.

Важливі поживні речовини у веганській дієті

Незалежно від типу харчування, будь то веганське, вегетаріанське або традиційне, добре планування має важливе значення, щоб уникнути недоліків. Оптимального харчування можна досягти, дотримуючись збалансованої та різноманітної вегетаріанської дієти, пам’ятаючи про найважливіші поживні речовини. 

  1. Вітамін В12 - люди на веганській дієті повинні забезпечити достатній запас вітаміну В12, споживаючи добавки або використовуючи їжу, збагачену В12.

  2. Кальцій - щоб забезпечити достатнє надходження кальцію, слід свідомо вибирати продукти, багаті кальцієм (наприклад, темно-зелені овочі, зелені листові овочі, соя, темпе, тахіні, макове насіння).

  3. Залізо - найпоширеніший дефіцит їжі у світі. Оскільки організм не здатний виробляти залізо, воно повинно надходити з їжею. Його недоліків, як правило, можна уникнути, дотримуючись здорового та різноманітного харчування та вживаючи продукти, багаті цим елементом, такі як кунжут, червона сочевиця, червона квасоля та темпе.

  4. Йод - за даними всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько третини населення планети не отримує достатньої кількості йоду. У Європі це може бути до половини населення. Організм може отримувати достатню кількість йоду з водоростей та добавок на основі водоростей, таких як спіруліна. Ви також можете включити йодовану сіль у свій раціон, щоб забезпечити достатній рівень йоду. Однак надлишок йоду може призвести до проблем зі здоров'ям.