Другий квартал 2021 року вніс у банківський сектор ряд змін. Так, кредитний портфель банків досяг свого максимуму за останні 8 років. Причому ці показники відзначалися не тільки в корпоративному, а й в споживчому та іпотечному сегменті.

Споживчі кредити

За повідомленнями експертів фінансово-аналітичного сервісу TKCREDIT, зростання попиту на кредити серед юросіб зріс до 14%, проти 5,3%, які спостерігалися в першому кварталі поточного року. При цьому річний приріст досяг восьмирічного максимуму і склав 30%.

Аналітики відзначають і затребуваність споживчих кредитів - їх темпи зростання впевнено повертаються до рівня, який спостерігався в докризовий період. Так, обсяги кредитів фізособам у національній валюті зросли на 8,7% (у річному вимірі - на 23,8%). А іпотека випереджає споживче кредитування, з приростом в 16% (41% за рік).

Таку тенденцію експерти пов'язують з високим відсотком схвалених заявок на отримання позик, а також падінням процентних ставок, які складають на даний момент 33,9% річних, що на 0,6: менше, ніж на початку літа. При цьому, частина неповернень, навпаки, впала до позначки в 37%. Подібні показники стали можливі за рахунок списання непрацюючих активів і прискореного формату кредитування.

Спостерігається падіння ставок і на кредити і в іноземній валюті - їх значення впало до 2,8% річних. Для фізичних осіб та 4, 9% для підприємств. Таким чином банківський кредитний портфель з липня місяця виріс до 981 млрд грн. З них 219 млрд склали кредити населення і 750 - підприємства.

Мікрофінанси

Зростання активності торкнулося і сфери мікропозик. Так, з початку літа, громадяни України почали в кілька разів частіше звертатися до послуг мікрофінансових компаній, які пропонують більш лояльні умови співпраці і належну оцінку ризиків. Наприклад, порядок видачі кредитів в Є-гроші допускає схвалення заявок від позичальників з поганою кредитною історією.

Фінансові установи зберігають позитивні прогнози. Згідно з якими, в наступні 12 місяців очікується подальше зростання кредитного портфеля як за рахунок підприємств, так і домогосподарств.

Ситуація з депозитами

Другий квартал ознаменувався і приростом гривневих депозитів населення - + 5,5% і + 18% в річному вимірі. Бізнес-клієнти також продовжують зберігати свої грошові кошти в банках. Причому їх довіра зросла на 4,8%, що в показниках за рік склало приріст в + 35%. В цілому, за рахунок підвищення гривневої складової, доларизація продовжує знижуватися на 1,7% за квартал. Що ж стосується короткострокових вкладів, то їх кількість майже не змінилася.

Рентабельність банківських капіталів досягла 29% (в порівнянні з показниками минулого року в 23%), а прибуток склав 19 млрд, що в 2,5 рази більше, ніж за той же період в 2020 року. Представники НБУ відзначають, що зростання комісійного доходу пов'язаний із здешевленням вартості ресурсів, відновленням споживчого кредитування і зростанням обсягу безготівкових операцій українців.