Від стану теплообмінника газового котла залежить вся система опалення. Неуважність і халатність власників призводить до протікання теплообмінників в місцях стику (де поєднуються цілісні елементи вузла). Якщо нехтувати регулярністю ТО, пристрій теплообміну заросте накипом і покриється сажею. Проте і в уважних господарів настає час, коли теплообмінник зношується та вимагає заміни.

теплообменник ferroliСьогодні поговоримо про те, що робити з несправностями та чому вони виникають. Як вибирати теплообмінник для котла Ферролі подивіться за посиланням, тому що повна заміна потребується часто. І почнемо ми з огляду теплообмінних апаратів, що італійський виробник встановлює на свої котли.

Які теплообмінники використовує Ferroli

https://piramida24.com.ua/content/images/31/teploobmennik-bitermicheskiy-ferroli-domiproject-c24d-fereasy-c24d-domina-c24n-64533930851353_small11.jpg

В різні моделі Ферролі встановлює такі варіанти теплообміну:

  • бітермічний теплообмінник;
  • первинний + вторинний (окремо нагрівається контур опалення та гаряче водопостачання).

чистка теплообменникаБітермічна модель має формфактор «труба в трубі». Ця проста конструкція економічно і швидко нагріває воду з високим ККД. Вигода в тому, що не потрібно встановлювати додатковий пристрій для підігріву ГВП і трьохходовий клапан. Ламається бітермічний теплообмінник рідше, але, на жаль, його ремонтопридатність низька. Щоб відстрочити вихід з ладу, встановлюють фільтри, пом’якшуючі воду, а також не доводять до стану підкипання знизу.

Якщо дійшло до критичної поломки, простіше купити новий бітермічний теплообмінник, аніж ремонтувати зламаний. Вартість якісної заміни (Китай, Корея) стартує з 3,5 тис. грн., але не перевищує 5 тисяч.

Про роздільний теплообмін треба знати, що він досить вдало ремонтується. Часто розгерметизацію ліквідовують паяльником. Невибагливість до якості теплоносія — головна перевага роздільного теплообмінника. Первинний служить десятиліттями, а вторинний при потребі легко прочистити, і так же легко замінити. Ціна пластинчатих теплообмінників для ГВП починається з 713 грн (на 10 пластин), доходить до 1,5 тис. грн. (на 18 пластин).

Причини виникнення несправностей в теплообмінниках

Розглянемо ремонтопридатну пластинчасту конструкцію. За великим рахунком є 2 причини виникнення проблем в роботі теплообмінного апарату:

  • порушення експлуатації (непідготовлений теплоносій, перевищення допустимих температур води, некоректний запуск, зупинка обладнання тощо);
  • неякісне проведення сервісних робіт (технічного обслуговування).

Якщо говорити конкретніше, майстри розрізняють такі несправності та їх причини:

  1. Теплопередача погіршилася. Джерело проблеми треба шукати в механічному забрудненні на вході, в каналах або пластинах, після чого чистити апарат розбірним методом і встановлювати фільтрацію. Якщо виявляються великі витрати рідини, їх треба відрегулювати і перевірити стан запірної арматури.
  2. Тиск на виході з теплообмінника знизився. Є ризик неправильного підключенні до магістралей — треба звіритись з технічною документацією. У випадку забруднення теплообмінник промивають безрозбірним або розбірним методом. Якщо залита в’язка робоча рідина, треба перевірити в’язкість (може бути підвищеною).
  3. Пакет пластин протікає. Постарілі та зношені ущільнювачі слід поміняти, перевірити монтаж ущільнення на можливі помилки. Ущільнювачі підходять лише ті, що відповідають експлуатаційним характеристикам пластинчатого теплообмінника, інакше еластичності може не вистачати. При різких стрибках тиску його слід регулювати до стану норми. Не можна допускати перегріву системи.
  4. Робочі середовища змішуються. Велика проблема, що виникає через наскрізну ерозію пластин. Рекомендується дефектовка методом неруйнівного контролю, заміна окремий пластинок, профілактика повторення у майбутньому.