Ще зі шкільного курсу стародавньої історії та світової літератури багато хто з нас познайомився з давньогрецькою міфологію. Тому ні для кого не секрет, що стародавні греки поклонялися багатьом богам та ревно вірили, що вони можуть впливати на їхнє життя. У цій статті ми спробуємо розібратися що це за боги, та чому в міфах Стародавньої Греції їм приділяли так багато уваги.
Боги-олімпійці
Говорячи про давньогрецьких богів часто мають на увазі саме тих, що жили на горі Олімп – Зевс, Гера, Афродіта, Артеміда та ін. Проте варто згадати, що перед ними на землі панували інші боги, які були не дуже схожими на людей та радше нагадували чудовиськ, а то й зовсім могли не мати матеріальної подоби.
Наприклад, в грецьких міфах про створення всесвіту згадується Хаос. За стародавніми віруваннями саме з нього усе розпочалося. В певному сенсі це також був бог, хоча і не мав чітко вираженої та зрозумілої форми, а радше був уособленням певної божественної сили. До первісних богів також належать Гея (богиня землі), Уран (бог неба), Кронос (син Геї та Урана, від якого пішли Зевс, Гера та інші олімпійські боги).
Про них не часто згадують, оскільки їхнє панування припало на той час, коли людей ще не було. Найбільше міфів Стародавньої Греції оповідає саме про олімпійське покоління богів, які були значно ближчими до людей, ніж їхні попередники. Ознайомитися з усіма міфами можна безкоштовно на сайті “Міфи та легенди світу” за адресою https://legends.co.ua/. Ну що ж, а ми перейдемо до богів Олімпійського пантеону.
Старше покоління богів
До старшого покоління давньогрецьких богів-олімпійців зараховують прямих нащадків титанів Кроноса та Реї:
-
Зевс – верховний бог-громовержець, який керував усіма іншими богами. Прийшов до влади, перемігши свого батька Кроноса та скинувши його разом з іншими титанами до бездонної безодні – Тартара. Невід’ємними атрибутами Зевса є блискавки, якими він безжалістно карає своїх недругів.
-
Гера – сестра і дружина Зевса, богиня шлюбу та народження, покровителька сімейного житті та берегиння родинного вогнища.
-
Аїд – брат Зевса та бог підземного царства тіней, до якого потрапляють душі померлих людей. Власне царство Аїда і було в греків уособленням загробного життя.
-
Посейдон – ще один брат Зевса та бог морів і всіляких водних стихій. Саме Посейдона особливо шанували усі моряки Давньої Греції, оскільки вірили, що від цього залежить їхнє плавання.
-
Гестія – сестра Зевса та богиня вогню, пекарства і кулінарії. Це ледь чи не єдина богиня, яка ніколи не брала участі у війнах та чварах інших жителів Олімпу.
-
Деметра – ще одна сестра Зевса і богиня родючості, хліборобства та шлюбу.
Саме ці боги лягли в основу грецького Пантеону олімпійських богів, які відігравали в античній культурі важливу роль.
Молодше покоління грецьких богів
До молодшого покоління олімпійських богів Давньої греції належать:
-
Гермес – посланець богів, який оголошував людям та героям їхню волю, а також проводив душі померлих до підземного царства Аїда.
-
Гефест – бог вогню та ковальства, мав владу над вулканами та створив для богів чимало магічних речей.
-
Афродіта – богиня краси та кохання.
-
Афіна – богиня мудрості і військового мистецтва, покровителька усіляких ремесел.
-
Аполлон – бог мистецтва, віщування та лікування.
-
Артеміда – богиня мисливства, покровителька лісів і гір.
Хоча багато дослідників схиляються, що олімпійських богів було 12, є думка, що до них належить також і Геба – богиня юності та розквіту життя. На олімпійських богах грецька міфологія не закінчується, оскільки вони породили на світ чимало істот та божеств, яким також поклонялися в різних куточках античної Греції.