За багато віковий період становлення і розвитку культури людської цивілізації людству вдалося винайти чимало цікавих та корисних речей і явищ. Одним із найбільш вдалих винаходів людського розуму є словесна творчість. Завдяки їй з покоління в покоління передаються морально-виховні настанови, важливі застереженні, обряди і традиції тощо.

Чільне місце у народній словесній творчості посідають казки. Саме через призму народних казок діти розпочинають пізнавати навколишній світ, його правила і закони. Серед усього численного пласту народних казок варто особливу увагу звернути на соціально-побутові казки.

Соціально-побутові казки належать до найпізнішого різновиду казкового епосу. В них зазвичай основна увага акцентується на взаєминах між людьми різних соціальних станів (між багатими і бідними, звичайними людьми і панами), розповідається про стосунки між різними членами родини (між чоловіком і дружиною, батьками і дітьми тощо).

Дитячий портал “Дерево Казок” підготував ТОП-10 рейтинг соціально побутових-казок, які користуються особливою популярність. Прочитати онлайн їх можна безкоштовно на офіційному сайті проекту – https://derevo-kazok.org/. Усі казки зручно розподілені на категорії, тому знайти потрібну казку буде не важко. Також, за потреби, завжди можна скористатися зручним пошуком на сайті. Ну що ж, перейдемо до рейтингу.

  • «Язиката Хвеська» – українська народна казка про дружину, яка ніколи не могла втримати язика за зубами та постійно розповідала навіть про те, про що варто було б змовчати. Її чоловікові нарешті це все набридло і він вирішив її провчити. Та таки так провчив, що бідолашна жінка на все життя запам’ятала.

  • «Суддя і мудра дівчина» – чеченська народна казка про розумну і кмітливу дівчину, яка допомогла своєму батькові відгадати три замислуваті загадки і виграти таким чином суд з багатим купцем.

  • «Ледача жінка» – литовська народна казка про жінку, яка не хотіла нічого робити. Врешті-решт її чоловікові це добряче набридло і він вирішив провчити ледарку.

  • «Чоловік та жінка» – білоруська народна казка про чоловіка та дружину, які на один день помінялися щоденними обов’язками. Жінка пішла у поле працювати, а чоловік залишився вдома порядкувати.

  • «Ледащо» – грузинська народна казка про ледачкуватого парубка, який навіть після одруження не хотів братися до роботи. Дружні це все дуже швидко набридло і вона вирішила провчити свого чоловіка, щоб йому надовго запам’яталося.

  • «Допитлива жінка» – фінська народна казка про літнє подружжя, яке взяв під свою опіку король. Усе було добре, аж доки жінка не почала втручатися туди, куди було не слід цього робити. Казка показує, що надмірна допитливість інколи ні до чого доброго не приводить.

  • «Селянин і хан» – киргизька народна казка про нерішучого чоловіка, якого дружина завдяки своїй кмітливості врятувала від ханського гніву.

  • «Пастух та жадібний мулла» – чеченська народна казка про жадібного муллу, якого кмітливий та розумний пастух вивів на чисту воду.

  • «Як пана поздоровляли» – кумедна литовська народна казка про пана, якого кріпаки вирішили з днем народження привітати. Та таки так привітали, що пан надовго запам’ятав.

  • «Як пан гавкав на старого пня» – українська народна казка про пана, якого селянин обвів навколо пальця та змусив гавкати на старого пня.

На сайті проекту “Дерево Казок” можна знайти ще більше цікавих казочок, які будуть до смаку не лише діткам, а й дорослим.