Нефректомія – малотравматична операція, у ході котрої видаляється нирка. Подібне втручання проводиться в тому випадку, коли орган втратив свою функціональність. А до цього можуть призвести хронічні захворювання та патологічні зміни. При видаленні однієї нирки, друга збільшується в розмірах та повноцінно виконує функцію очищення крові від токсинів.

Коли проводиться операція

Нефректомія – малоінвазивна операція, котра виконується за чіткими показами, пов’язаними зі станом здоров’я пацієнта:

  • травми, котрі спричинили розрив нирки;
  • виявлення злоякісних новоутворень;
  • полікістоз нирки;
  • аномалії розвитку;
  • тривалі хронічні захворювання, що спричинили необоротні наслідки для органу;
  • ураження органу, якщо виникли гнійні ускладнення;
  • доброякісні пухлини, які неможливо видалити, але вони заважають нормальному функціонуванню.

Якщо хвороба нирки запущена і вона вже погано функціонує, можуть виникати симптоми, які вказують на необхідність видалення органу:

  • є біль у попереку;
  • порушення функції сечовипускання у вигляді нетримання, затримки, зміни обсягів;
  • виникають набряки верхньої частини тіла та обличчя;
  • є ознаки інтоксикації – висипання, свербіж;
  • з’являється неприємний присмак у роті (металевий), блювота, нудота, сухість, спрага.

Але декілька чи навіть усі ці симптоми не вказують на те, що проблема саме з нирками. Тільки лікар може визначити необхідність проведення хірургічного втручання після ретельного обстеження.

Підготовка до видалення

Перед видаленням обов’язково проводиться обстеження, воно допомагає з’ясувати, чи можливо обійтись без радикального лікування. Така діагностика включає:

  • УЗД – оцінює масштаб ураження органу, ступеню залучення навколишніх тканин;
  • загальний аналіз сечі. Він допомагає оцінити стан конкретної нирки та сечовидільної системи;
  • аналіз крові – біохімічний та загальний;
  • додатково може призначатись МРТ або КТ.

Також обов’язкова консультація не тільки хірурга, але й анестезіолога – це гарантує правильний підбір наркозу. Комплексне дослідження займає близько 1-2 днів. За добу до операції необхідно відмовитися від приймання їжі, а в день нефректомії навіть не можна пити воду.

Порядок проведення операції

Втручання проводиться виключно під загальним наркозом відкритим чи лапароскопічним способом. Останній варіант прийнятніший, тому що період відновлення пацієнта суттєво скорочується, значно зменшується ризик ускладнень (навіть при тому, що тривалість лапароскопічної операції більша – від 1 до 4 годин).

На першому етапі пацієнту роблять анестезію, його вкладають на спину, через отвори в передній черевній стінці вводяться лапароскопічні інструменти. Обов’язково формується операційне поле шляхом накачування в черевну порожнину CO2.

Далі хворого повертають на той бік, де в нього розташована здорова нирка. Хірург відсікає уражений орган від кровоносних судин, ізолює сечовід, а нирку вилучає з черевної порожнини, в яку поміщають ендомішок, а в нього – сам орган. Потім його видаляють через розріз завдовжки 5–8 см.

На завершальному етапі проводиться дренаж черевної порожнини, контрольний огляд операційного поля, витягування лапароскопа та зашивання проколів.

Реабілітаційний період

На той час, поки пацієнт оговтується від операції, його переводять до палати інтенсивної терапії, де виконують постійний моніторинг стану. У більшості випадків достатньо декілька годин, після чого відбувається переведення до палати стаціонару.

У відділенні за пацієнтом спостерігають лікарі, період перебування в стаціонарі становить приблизно 5-7 днів, далі можлива виписка. Для медикаментозного лікування застосовують антибіотики, анальгетики, протизапальні препарати.

Лікарняний після такої операції триває приблизно 2–6 тижнів (залежно від стану хворого). Під час відновлення необхідно дотримуватися дієти. Вперше приймати їжу дозволяють наступного дня. Далі призначається дієта, яка включає споживання овочевих супів, бульйону, сиру, йогурту, каш, соків. Все це потрібно їсти невеликими порціями.

Необхідно обмежити фізичні навантаження, не піднімати важкі предмети, на початкових етапах відновлення використовувати підтримуючий бандаж.