Задовго до появи метеорологів люди передавали з покоління в покоління прикмети про погоду. Це було важливо, адже для гарного врожаю потрібно вибрати сприятливий час початку польових робіт. Так і з'явилися народні прикмети про погоду. Не всі вони були обгрунтовані і мали якесь значення, але деякі актуальні й досі, саме такі народні прикмети на Depo.ua. Давайте розберемо кілька прикмет.
Коли черемха цвіте, завжди холод живе
Народна мудрість говорить: в травні холода приходять двічі - коли цвіте черемха, та розпускається дуб. Дійсно, ми і зараз можемо переконатися, що цвітіння черемхи майже щороку доводиться на похолодання. Це справедливо і по відношенню до ряду інших рослин, які змінюються під час холодів, просто найпомітнішим є цвітіння черемхи.
Вчені згодні з народною прикметою і навіть можуть її пояснити, на відміну від наших предків. На думку фахівців, черемха НЕ предзнаменует холоду, вона частково є їх причиною. Справа в тому, що в середині травня листя закривають землю і скорочується площа темної поверхні, яка найактивніше поглинає промені сонця. Земля не нагрівається, настає похолодання.
Є ще кілька версій, які пояснюють, чому температура повітря опускається саме в період цвітіння черемхи. Один з варіантів: похолодання приходить не через рослини, а для них. Цвітінню черемхи прохолодна погода не шкодить, зовсім навпаки - для нього це сприятливе явище. Ще одна версія знову підводить нас до того, що холодає все ж через черемху (і не тільки через неї, а через рослин в цілому): листя виділяє багато кисню, що знижує рівень вуглекислого газу в атмосфері. А вуглекислий газ відповідає за «парниковий ефект», тому настає похолодання.
У народі про атмосферу і вуглекислий газ не знали, але помітили, що прогноз холодів на основі цвітіння черемхи - хороший, отже, знання передавали з покоління в покоління.
Червоний захід сонця - влітку до вітряної погоди, взимку - до морозу
Ще одна народна прикмета, яка актуальна і донині. Чи зараз багато задумаються про те, що обіцяє яскравий захід у прийдешньому дні, адже під рукою є смартфон з додатком про погоду і нам не потрібно гадати, що станеться завтра, синоптики вже провели аналіз і дали прогноз.
Нашим предкам було складніше в цьому плані, ось вони і намагалися запам'ятовувати, що передувало зміни погоди, щоб у майбутньому бути готовими. Отже, червоний захід - це явище дійсно попереджає нас про насувається циклон, адже червоний колір найбільш стійкий до перешкод, а перед негодою атмосфера стає менш прозорою і сонячні промені з працею долають її, що і призводить до того, що під час заходу на небі переважає червоний колір. Це ж справедливо і по відношенню до місяця - якщо навколо неї помітно червоне сяйво, варто приготуватися до погіршення погоди. Все просто: червона місяць - бути негоди.