Японський чай матча - незвичайний напій зеленого кольору на основі такого ж зеленого порошкоподібного чаю тентча. Чаювання з його використанням виключає поспіх і відбувається з дотриманням японських традицій. Порцію чайного листа перемелюють безпосередньо перед початком церемонії, заварюють згідно з правилами - неспішно і акуратно. Все дійство пронизане благородством і витонченістю.
Як отримують - особливість підготовки листя
Унікальний японський чай матча має одну особливість - збирають його тільки один раз в рік, попередньо закриваючи від сонячних променів за кілька тижнів до збору. Це потрібно робити для того, щоб листя не віддавали більшу частину корисних речовин, зберігаючи їх для тих, хто буде насолоджуватися напоєм. Приховані від сонця чайні листи ростуть в уповільненому темпі, набувають насичений зелений колір, стають ніжними, солодкими і м'ясистим. Але найголовніше, японський чай стає джерелом цілого ряду корисних компонентів, включаючи хлорофіл і амінокислоти-антиоксиданти.
Зібране листя обов'язково ретельно просушують в природних умовах, після чого змелюють в дрібну зелену пил, отримуючи елітний чай з рядом корисних властивостей.
Що потрібно знати про склад напою?
Ні для кого не секрет, що зелений японський чай корисний для організму. Проте, матча помітно поступається за всіма показниками. У половині чайної ложки зеленого порошку міститься 289 мг білка, тоді як в класичних сортах зеленого чаю його кількість ледве сягає 3 мг. Те ж саме стосується і інших елементів, що входять до складу напою. Кальцій, залізо, калій - всі ці компоненти в матчі містяться в більшій кількості, ніж в будь-якому іншому зеленому чаї і здатні помітно поправити стан здоров'я.
Тонкощі заварювання чаю - секрети японської церемонії
Щоб правильно заварювати матчу, потрібно підготувати набір посуду для церемонії. Добре, якщо вийде знайти: мірну чашу для розрахунку потрібної кількості рідини; керамічну ємність для заварювання (можна замінити фарфорової); мірну ложку (краще з бамбука) для зеленого порошку; компактне сито для просіювання; спеціальний віночок для чаю також бажано з бамбука. Увесь вищеперелічений посуд повинен бути чистим і сухим. Чаша для заварювання - прогрітою. Для отримання однієї порції чаю за класичним рецептом знадобиться 4 грами порошку і 50 грамів води. Порошок просіюють, використовуючи приготоване сито, після чого заливають водою і акуратно перемішують віночком. Важливо стежити за тим, щоб в рідини не залишалося грудок, а заварка не розмазувалася по стінках чаші. Правильно використовуючи традиційний рецепт, можна отримати готовий напій з насиченим терпким смаком, відмінно поєднуючи його з горіхами і солодкими сухофруктами.