Будь-яке виробництво вимагає повноцінного обладнення - це впливає на якість продукції, продуктивність діяльності, можливості підприємства. Підібрати пристрої допоможе профільний магазин. Можна порівняти пропозиції різних постачальників. Так, на торговому майданчику foodbay.com представлені товари
Sima;

  • ТОВ "АгроПіщеПром";
  • РосПекарні;
  • ТОВ "КФТЕХНО";
  • Kubota;
  • Кондитер Хаус.

Це неповний перелік магазинів. Дізнатися більше про постачальників можна на порталі foodbay.com. Тут вдасться шукати пристрої по бренду - переходите до відповідного розділу і приступайте до порівняння.

Молочне виробництво: нюанси і перспективи

Яку галузь варто вибрати для себе підприємцю? Затребуваний продукт в українців - молоко і його похідні. Такі товари активно розкуповуються навіть в кризові моменти. Прибутковою "молочку" робить її різноманітне призначення. Можна просто вживати продукти або використовувати їх для виробництва різних страв, випічки, десертів, соусів.

Як виробляють молоко, кефір, сир та інші продукти? Все починається з ферми - більшість підприємств заводять власні тваринницькі господарства. Звідси сировина надходить на завод. Фільтрувальні пристрої  здійснюють первинне очищення. В цей же час проводиться оцінка сировини. Співробітники встановлюють жирність, масову частку білку.

Після відбувається переробка молока. Продуктивність діяльності залежить від потужностей виробництва. Зазвичай на підприємстві переробляють від 10 до 100 тонн продукт за добу. Потім відбувається повторна фільтрація і аналіз. Пристрої для первинної обробки, для розливу та фасування молока надасть foodbay.com.

Виробництво буде більш прибутковим, якщо створювати з молока нові продукти. Торговий майданчик foodbay.com допоможе знайти обладнання для:

  • суцільномолочних продуктів;
  • різних сирів;
  • вершкового масла.

Подібних продуктів повно на полицях магазинів. Як подолати конкурентів? Можна брати привабливою ціною, яскравою упаковкою. Багато підприємств роблять ставку на оригінальність. Молочні продукти дозволяють експериментувати з наповнювачами, смаками. Можна створювати незвичайні напої та продукти - айран, чізкейки т.д., розширюючи асортимент і залучаючи нову аудиторію. Звичайно, це додасть розтрат - доведеться шукати додаткове обладнання для оснащення підприємства, купувати більше продуктів.